Tokio 2020. Szymon Sajnok bez medalu w omnium. Słaby występ mistrza świata

Tokio 2020. Szymon Sajnok bez medalu w omnium. Słaby występ mistrza świata

Szymon Sajnok w 2018 roku
Szymon Sajnok w 2018 rokuŹródło:Newspix.pl / Adam Jastrzębowski
Szymon Sajnok zakończył zmagania olimpijskie w omnium na 16. miejscu. Polak już po pierwszym wyścigu był klasyfikowany w drugiej dziesiątce i nie zdołał poprawić swojej pozycji. Złoto zdobył Matthew Walls.

Przypomnijmy, na omnium składają się cztery wyścigi: scratch, tempo, eliminacyjny i punktowy, a zawody są rozgrywane w ciągu około trzech godzin. Na starcie olimpijskiego wieloboju w kolarstwie torowym stanął Szymon Sajnok, który jest mistrzem świata z 2018 roku.

Słaby początek Sajnoka

Polak w scratchu zajął dopiero 14. miejsce, co automatycznie zmniejszyło jego szanse na dobry rezultat w wieloboju. Po wyścigu tempo, w którym kolarze mieli do pokonania 40 okrążeń, Sajnok awansował na 12. miejsce z 38 punktami na koncie.

Nasz reprezentant spadł w klasyfikacji generalnej po wyścigu eliminacyjnym, w którym co dwa okrążenia odpadał zawodnik jadący na ostatniej pozycji. Polak dość szybko został zmuszony do opuszczenia toru i ponownie był klasyfikowany jako 14.

Przetasowania w czołówce

Przed ostatnim wyścigiem liderem był Matthew Walls z 114 punktami na koncie. Drugi Jan-Willem van Schip tracił do niego cztery punkty, a czołową trójkę zamykał Benjamin Thomas, który zgromadził 106 „oczek”.

Wyścig punktowy składał się ze stu okrążeń, z których co dziesiąte było punktowane. Kolarze dostawali również dodatkowe punkty za zdublowanie rywali. Sajnok rywalizację skończył na 16. miejscu z 48 punktami na koncie. Złoto olimpijskie zdobył prowadzący przed finałowym wyścigiem Matthew Walls, a za plecami Brytyjczyka doszło do przetasowań. Ostatecznie srebro wywalczył Campbell Stewart, a brąz Elia Viviani.