Legia remisuje z Jagiellonią 1:1. Wciąż nie wiadomo kto będzie mistrzem

Legia remisuje z Jagiellonią 1:1. Wciąż nie wiadomo kto będzie mistrzem

Czy Jagiellonia pokrzyżuje szyki walczącej o mistrzostwo Legii? (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Legia Warszawa zremisowała 1:1 z Jagiellonią Białystok na własnym stadionie w meczu 28. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Wynik meczu otworzył Tomasz Frankowski, który w 61. minucie strzałem głową pokonał Dusana Kuciaka. Już trzy minuty później wyrównał Danijel Ljuboja. Serb popisał się precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego. W końcówce spotkania Legioniści stworzyli sobie kilka stuprocentowych sytuacji, ale żadnej z nich nie zamienili na bramkę. W tabeli jest bardzo ciasno - Legia i Śląsk mają po 50 punktów. Trzeci Ruch ma tylko oczko mniej.
Pierwsza połowa spotkania została bardzo szybko przerwana. Tuż po gwizdku sędziego kibice Legii wrzucili na płytę boiska setki serpentyn, które uniemożliwiły grę. Przerwa techniczna trwała aż sześć minut - tyle czasu zajęło służbom technicznym uporządkowanie boiska. Było to w zasadzie najciekawsze wydarzenie w pierwszej połowie - zawodnicy obu drużyn grali bardzo słabo. Choć przeważała Jagiellonia, nie potrafiła ona w żaden sposób tego udokumentować. Najlepszą okazję miał w 14. minucie Frankowski, który otrzymał doskonałe podanie od Burkhardta i wybiegł na pozycję sam na sam z bramkarzem Legii - Dusanem Kuciakiem. Napastnik Jagiellonii jednak tak wolno podążął w stronę bramki Legii, że dogonił go Jędrzejczyk i wybił piłkę.

Pierwszy kwadrans drugiej połowy nie zapowiadał zmiany obrazu meczu. Przełom nastąpił w 61. minucie. Pejović precyzyjnie dośrodkował w pole karne Legii, gdzie Frankowski poradził sobie ze stoperami gospodarzy i głową pokonał bramkarza Legii. Odpowiedź była błyskawiczna - już trzy minuty później Danijel Ljuboja popisał się precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego i trafił do siatki. Przy jego strzale znacznie lepiej mógł się zachować bramkarz Jagiellonii, Grzegorz Sandomierski. Wyrównująca bramka bardzo podbudowała drużynę gospodarzy, która podkręciła tempo i zaczęła szukać drugiej bramki. Pierwsi okazję do objęcia prowadzenia mieli jednak goście - w 73. minucie Makuszewski doskonale dośrodkował do Plizgi, który z pięciu metrów nie był w stanie pokonać Kuciaka. Ostatni kwadrans meczu to zdecydowana przewaga gospodarzy. W 84 minucie Radović zgrał futbolówkę do Blanco, który z pierwszej piłki uderzył w światło bramki Jagiellonii. Strzał był jednak słaby i Sandomierskiemu udało się obronić to uderzenie. Legia miała kolejną szansę już minutę później - tym razem zagrywał Gol, a Novo z siedmiu metrów uderzył prosto w bramkarza. Piłkarze z Łazienkowskiej 3 coraz bardziej oblegali bramkę Jagiellonii. W 87. minucie doprowadzili do jeszcze jednej świetnej okazji. Strzał próbował oddać Gol, ale piłka odbiła się od obrońców i spadła pod nogi zupełnie niepilnowanego Blanco. Napastnik miał dużo czasu na dokładne przymierzenie, ale strzelił tuż obok Sandomierskiego, któremu udało się wybronić strzał nogami. Do końca meczu wynikł nie uległ zmianie. Legia zremisowała 1:1 z Jagiellonią Białystok.

Remis pozwolił wrócić Legii na fotel lidera Ekstraklasy, ale sytuacja warszawskiej drużyny jest bardzo ciężka. Tyle samo punktów ma Śląsk Wrocław, który jest drugi z powodu gorszego bilansu meczy bezpośrednich. Trzeci Ruch Chorzów ma zaledwie punkt mniej. Czwarty Lech i piąta Korona są z kolei dwa punkty za liderem.

Zapis relacji - minuta po minucie:

94 min. Sędzia kończy spotkanie!

93 min. Żółte kartki dla Novo i Cionka za przepychanki.

92 min. Żółta kartka dla Sandomierskiego za opóźnianie wznowienia gry.

90 min. Sędzia dolicza 3 minuty. Zmiana w zespole gości. Makuszewskiego zastępuje Arzumanyan.

89 min. Czerwona kartka dla Pejovicia! Zawodnik dostał żółtą kartkę za faul, a po chwili czerwoną za pyskówkę z sędzią.

87 min. Druga doskonała okazja Blanco! Gol strzela na bramkę, a piłka rykoszetem spada pod nogi niepilnowanego Blanco. Napastnik znowu się myli - choć strzela z ośmiu metrów, Sandomierski broni! Świetny mecz bramkarza Jagiellonii.

85 min. Kolejna okazja gospodarzy! Podanie Gola do Novo, który z sześciu metrów uderza prosto w Sandomierskiego. Legia coraz mocniej naciska.

84 min. Ależ akcja Legii! Podanie Ljuboji do Radovicia, który głową zgrywa piłkę Blanco. Napastnik uderza z pierwszej piłki, a Sandomierski wygina się jak struna i z najwyższym trudem broni!

81 min. Zmiana w Legii. Blanco wchodzi w miejsce Żyry. Młody zawodnik Legii zagrał znacznie gorzej niż w meczu z Ruchem.

75 min. Szybka odpowiedź Legii. Dobre podanie do Żyry w pole karne, ale ten zamiast strzelać z pierwszej piłki próbuje ją przyjąć. Zawodnik traci jednak równowagę, a futbolówka mu ucieka.

73 min. Plizga marnuje setkę! Podanie od Makuszewskiego w pole karne, zawodnik Jagiellonii strzela z pięciu metrów, ale Kuciak broni!

69 min. Podwójna zmiana. Novo za Kucharczyka i Plizga za Burkhardta.

65 min. Zmiana w zespole gości. Dżalamidze za Frankowskiego.

64 min. GOOOL! 1:1! Ljuboja! Perfekcyjny strzał napastnika z rzutu wolnego z 24 metrów! Co za odpowiedź stołecznej drużyny!

61 min. GOOOL! 1:0 dla Jagiellonii! Znakomite dośrodkowanie i jeszcze lepsza główka Frankowskiego. Zawodnik wbiegł pomiędzy wyższych stoperów Legii i idealnie wyskoczył. Kuciak bez szans.

56 min. Legia bije głową w ścianę. Pojedyncze próby są nieskuteczne. Na razie nie zapowiada się na jakąkolwiek bramkę w tym meczu.

52 min. Mocny strzał Żyry z ostrego kąta. Sandomierski instynktownie broni.

50 min. Wawrzyniak przypadkiem uderza Kupisza łokciem w twarz. Zawodnik jest opatrywany poza boiskiem.

47 min. Dośrodkowanie Ljuboji, Kucharczyk główkuje do Gola, ale ten zamiast oddać strzał ślizga się i przewraca.

46 min. Sędzia rozpoczyna drugą połowę.

I połowa:

45 + 7 min. Sędzia kończy pierwszą połowę.

45 + 4 min. Najlepsza okazja Legii na zdobycie bramki. Po rzucie rożnym uderzał głową Ljuboja, ale piłka przeleciała ponad poprzeczką.

45+1 min. Sędzia doliczył siedem minut.

45 min. Grzyb otrzymuje żółtą kartkę za faul na Ljuboji. Sędzia jednak pomylił się - wślizg piłkarza z Białegostoku był czysty.

44 min. Rzut rożny dla Jagiellonii. Kuciak - z problemami - piąstkuje.

38 min. W pole karne Legii dośrodkował Makuszewski, ale Frankowski był daleko z tyłu. Legioniści wybili piłkę.

36 min. Radović z rzutu rożnego zagrywa piłkę po ziemi w pole karne. Z pierwszej piłki strzela Kucharczyk, ale uderza wysoko ponad bramką.

33 min. Dośrodkowanie Żyry w pole karne Jagiellonii. Piłka sunęła po ziemi na siódmym - ósmym metrze przed bramką Sandomierskiego. Żaden Legionista jednak do niej nie doszedł.

29 min. Potężny strzał Kupisza z 30 metrów. Bardzo niecelny.

28 min. Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne Kuciaka. Bramkarz łapie piłkę i od razu ją wykopuje do Ljuboji. Serb przeprowadza kontrę, ale gubi się we własnym dryblingu. Udaje mu się wycofać futbolówkę do wbiegającego w pole karne Kucharczyka, ale robi to niedokładnie. Legia kończy kontratak bez oddania strzału.

23 min. Legia w ogóle nie przypomina drużyny, która w zeszłym tygodniu rozbiła Ruch Chorzów. Na szczęście dla gospodarzy Jagiellonia nie gra lepiej.

18 min. Vrdoljak mocno strzela po ziemi zza pola karnego. Strzał jest jednak bardzo niecelny.

14 min. Doskonała okazja Jagiellonii! Burkhardt zagrał prostopadłą piłkę do Frankowskiego, który wybiegł za linię obrony i kierował się samotnie w stronę bramki Kuciaka. Napastnik biegł jednak tak wolno, że dogonił go Jędrzejczyk. Frankowski strzał oddał - ale bardzo niecelny.

10 min. Świetne podanie Ljuboji do Radovicia. Zawodnik mógł wyjść na dogodną pozycję strzelecką, ale nie opanował piłki i w efekcie ją stracił. W odpowiedzi Jagiellonia przeprowadziła świetną kontrę, ale również zmarnowała swoją okazję.

7 min. Mecz wznowiony. Gol oddaje piłkę gościom.

1 min. Sędzia już musi przerwać spotkanie. Kibice z Żylety zarzucili pole karne Jagiellonii olbrzymią ilością serpentyn.

0 min. Gramy!

W tym roku w czołówce tabeli na kilka kolejek przed zakończeniem sezonu jest jeszcze ciaśniej niż przed 12 miesiącami. Śląsk Wrocław, który jeszcze rano zajmował piąte miejsce w tabeli ze stratą dwóch punktów do warszawskiego lidera, dzięki swojemu zwycięstwu awansował na pierwsze miejsce. Ponieważ zespół Oresta Lenczyka ma tylko punkt przewagi nad Legią, stołecznej drużynie wystarczy remis do powrotu na pierwsze miejsce w tabeli - zespół z Łazienkowskiej ma bowiem korzystniejszy bilans meczów bezpośrednich ze Śląskiem. Z kolei Jagiellonia w ogóle nie przypomina zespołu z poprzedniego sezonu. W tabeli zajmuje dopiero dziewiąte miejsce i nie ma już najmniejszych szans na występ w europejskich pucharach.

Jesienne spotkanie obu drużyn w Białymstoku zakończyło się remisem 0:0. Taki wynik powinien usatysfakcjonować drużynę Tomasza Hajty. Legia z kolei zdecydowanie mierzy w zwycięstwo. Choć remis da jej ponownie prowadzenie w tabeli, aby mieć trochę więcej spokoju w walce o mistrzostwo Polski klub zdecydowanie potrzebuje trzech punktów. Największym wrogiem piłkarzy Legii mogą być jednak oni sami - w tym sezonie już nieraz udowodnili, że najgorzej grają właśnie ze średniakami.

Składy drużyn:

Legia Warszawa: D. Kuciak - A. Jędrzejczyk, M. Żewłakow, I. Astiz, J. Wawrzyniak - J. Gol, I. Vrdoljak - M. Kucharczyk (69 min. Novo), M. Radović, M. Żyro (81 min. Blanco) - D. Ljuboja

Jagiellonia Białystok: G. Sandomierski, L. Pejović, T. Porębski, T. Cionek,  A. Norambuena - T. Bandrowski, R. Grzyb (żółta kartka) - M. Makuszewski (90 min. Arzumanyan), T. Kupisz, M. Burkhardt (69 min. Plizga) - T. Frankowski (65 min. Dżalamidze)