Świetny mecz w Poznaniu! Chorwacja wygrywa z Irlandią 3:1

Świetny mecz w Poznaniu! Chorwacja wygrywa z Irlandią 3:1

Tak wynik meczu otworzył Mario Mandzukić (fot. PAP/EPA/GERRY PENNY)
Reprezentacja Chorwacji pokonała Irlandię 3:1 w drugim spotkaniu grupy C. Bohaterem zwycięzców został Mario Mandzukić, który zdobył dla swojej drużyny dwie bramki. Trzeciego gola dla Chorwatów strzelił Nikica Jelavić, a honorową bramkę dla Irlandczyków zdobył Sean St. Ledger. Dzięki zwycięstwu Chorwacja zostaje liderem grupy C i wyprzedza o dwa punkty drużyny Hiszpanii oraz Włoch.
Mecz rozpoczął się po myśli zawodników z Bałkanów - już w trzeciej minucie wynik świetnym strzałem głową otworzył Mario Mandzukić. Chorwat skorzystał z zamieszania w polu karnym Irlandczyków i uderzył dość przypadkową piłkę w stronę bramki Givena. Były bramkarz Manchesteru City w momencie strzału robił krok w kierunku przeciwnym do lotu piłki i nie miał szans na dobrą interwencję. Zawodnicy z Chorwacji jednak zamiast pójść za ciosem oddali pole rozzłoszczonym Irlandczykom. Piłkarze z zielonej wyspy z kolei uparcie szukali swojej szansy na wyrównanie i to przyniosło efekt - w 19. minucie gola strzelił Sean St. Ledger. Irlandzki obrońca doskonale wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie z rzutu wolnego i szczupakiem wpakował piłkę do siatki. Mecz zaczął się od nowa.

Na nieszczęście dla zawodników Trapattoniego od momentu wyrównania coraz bardziej zaczęli się jednak rozkręcać piłkarze reprezentacji Chorwacji. Już trzy minuty później z dystansu uderzał Perisić - Shay Given tym razem obronił, ale sprawiło mu to wiele kłopotów. W 43. minucie był już jednak bez szans - po kuriozalnej akcji bramkę zdobył Nikica Jelavić. Początek sytuacji bramkowej był bardzo przypadkowy - wstrzelona w pole karne piłka zaczęła dosłownie odbijać się od kolejnych piłkarzy, aż w końcu odbiła się od Warda i poleciała w stronę bramki Givena. Wszyscy zawodnicy z Irlandii uznali, że stojący za linią obrony Jelavić był na spalonym, ale nie zauważyli, że ostatni dotknął piłki właśnie Ward. Jelavić sam na sam nie miał problemu z pokonaniem bramkarza z zielonej wyspy. Chorwacja zakończyła drugą połowę z jednobramkowym prowadzeniem.

Zawodnicy z Bałkanów drugą połowę rozpoczęli równie dobrze jak pierwszą - trzy minuty po wznowieniu gry, a więc w 48. minucie spotkania, zdobyli swoją trzecią bramkę w meczu. Tym razem dużo pecha miał Shay Given - piłka po strzale głową Mario Mandzukicia odbiła się od słupka, a następnie od głowy interweniującego bramkarza i wpadła do siatki. Od tego momentu Chorwaci zaczęli oszczędzać swoje siły, a ich przeciwnicy szukali drugiej bramki. Najbliżej szczęścia był dopiero w 92. minucie Andrews - piłka po jego uderzeniu głową minęła prawy słupek bramki Pletikosy dosłownie o milimetry, a być może nawet go musnęła. Zawodnik z Irlandii miał również dobre okazje w 80. i 95. minucie, ale żadnej z nich nie zamienił na gola.

Dzięki zwycięstwu Chorwaci wyszli na prowadzenie w grupie C. W pierwszym spotkaniu tej grupy Hiszpania zremisowała z Włochami 1:1. Zdobyte dziś trzy punkty mogą sprawić, że Chorwaci będą czarnym koniem tej grupy - zwłaszcza, że pokazali dzisiaj poziom, który wcale nie stawia ich na przegranej pozycji w starciach z faworyzowanymi Hiszpanami i Włochami.

Zapis naszej relacji:

95 min. Sędzia kończy spotkanie. Chorwacja zostaje liderem grupy C.

95 min. I znowu Andrews! Zawodnik strzelał z woleja z 20 metrów. Strzał piękny, ale tuż obok bramki.

92 min. Tomislav Dujmovic wchodzi na boisko.

92 min. Andrews! Ależ on ma pecha dzisiaj. Zawodnik uderza głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na dalszy słupek. Piłka mija bramkę o milimetry! Pletikosa byłby bez szans.

90 min. Sędzia dolicza aż pięć minut!

90 min. Eduardo zmienia Perisicia.

87 min. Irlandczycy nacierają! Dwie mocne wrzutki i dużo walki w polu karnym. Pletikosa mocno ucierpiał w starciu z Longiem.

84 min. Żółta kartka dla Kranjcara.

81 min. I znowu Andrews - tym razem po ziemi zza linii szesnastu metrów. Piłka mija lewy słupek w nieznacznej odległości.

80 min. Andrews! Zawodnik wykorzystał doskonałe dośrodkowanie i mocno uderzył głową w prawy róg bramki. Pletikosa z trudnościami łapie piłkę.

77 min. Piękna akcja Chorwatów! Srna wycofał piłkę z prawej strony pola karnego, a Rakitić przymierzył i uderzył podkręconą piłkę na dalszy słupek. Futbolówka minęła światło bramki o centymetry.

75 min. Robbie Keane kończy swój udział w piewszym meczu na Euro. Wchodzi Shane Long.

72 min. Jelavić opuszcza boisko. Strzelca drugiej bramki zastępuje Niko Kranjcar.

68 min. Irlandczycy szukają swojej okazji - jeden z nich próbował po dośrodkowaniu pokonać bramkarza Chorwatów strzałem głową, ale Pletikosa pewnie broni.

63 min. Kontrowersyjna decyzja sędziego: Schildenfeld ostro wyciął Keane'a atakiem w łydkę od tyłu w polu karnym, ale sędzia tego zupełnie nie zauważył.

60 min. Chorwaci stosują wysoki pressing - Irlandczycy mają problemy ze skonstruowaniem ataku. Widać, że zawodnicy z Bałkanów są znakomicie przygotowani motorycznie.

56 min. Irlandczycy nie składają broni. Grają twardo i ostro, ale bramce Pletikosy na razie zagrozić nie mogą.

53 min. Żółta kartka dla Luki Modricia za ostry faul. Zmiany: Jon Walters wchodzi za Doyle'a, a Simon Cox zastępuje McGeady'ego.

48 min. GOOL! 3:1! Mandzukić ponownie! Ależ pech Givena! Piłka po uderzeniu głową Chorwata odbiła się od słupka, a następnie nieszczęśliwie od głowy interweniującego bramkarza i wpadła do siatki.

46 min. Sędzia zaczyna drugą połowę. Na razie bez zmian.

II połowa:

45+3 min. Perisić uderza głową ponad bramką. Chorwaci grają z wyjątkowym rozmachem. Koniec pierwszej połowy.

45+1 min. Pierwsza żółta kartka - Keith Andrews wyraźnie spóźnił się z interwencją i ostro sfaulował Mandzukicia.

43 min. GOOL! Jelavić! Chorwacja znowu prowadzi! Napastnik popisał się swoim zmysłem snajpera i poszedł za piłką gdy Irlandczycy uznali, że był spalony. Akcja zaczęła się niepozornie: wstrzelona w pole karne piłka zaczęła dosłownie odbijać się od kolejnych piłkarzy, aż w końcu odbiła się od Warda i poleciała w stronę bramki Givena. Jelavić sam na sam nie miał problemu z pokonaniem bramkarza z zielonej wyspy.

40 min. Mocne dośrodkowanie Strinicia do Jelavicia. Napastnik wykorzystuje siłę dośrodkowania i jeszcze mocniej uderza głową, ale futbolówka mija bramkę w odległości półtora metra.

37 min. Perisić próbuje z dystansu zaskoczyć Givena. Piłka mija jednak bramkę.

35 min. Fatalny błąd Schildenfelda, po którym Keane niemal przejął piłkę i pobiegł w stronę bramkarza sam na sam. Chorwat jednak w ostatniej chwili wyłuskał mu piłkę.

34 min. Srna zagrywa do Modricia, a ten z około 25 metrów potężnie uderza w pierwszej piłki. Na szczęście dla Givena - prosto w niego.

31 min. Kibice z Irlandii umieją się bawić - na stadionie jest głośno, a każda akcja ich reprezentacji wywołuje wyjątkowe poruszenie na trybunach.

29 min. Rzut wolny dla Irlandii z tego samego miejsca skąd poleciało dośrodkowanie, po którym padł gol. McGeady zagrał na dalszy słupek i piłka prawie wpadła do siatki.

26 min. Efektowna klepka Chorwatów w polu karnym Irlandii. Zawodnicy z Bałkanów chcieli dosłownie wjechać z piłką do bramki, ale przeszkodził im Given, który daleko wykopał futbolówkę.

22 min. Kolejny świetny strzał - teraz uderzał Perisić. Shay Given z ledwością wybija piłkę przed siebie.

21 min. Bomba Rakiticia zza pola karnego - piłka mija jednak bramkę. Świetne tempo spotkania!

19 min. GOL! Sean St. Ledger! Zawodnik doskonale wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie z rzutu wolnego i szczupakiem wpakował piłkę do siatki!

15 min. Chorwaci po zdobyciu bramki cofnęli się na własną połowę. Irlandczycy starają się skorzystać z okazji, ale na razie nie mogą sforsować obrony przeciwnika.

11 min. Faul na Doyle'u tuż przed polem karnym. Z rzutu wolnego uderza Andrews. Strzał bardzo mocny, ale prosto w mur.

10 min. Świetna wrzutka Duffa w chorwackie pole karne. Obrońcy drużyny prowadzącej jednak poradzili sobie z tym dośrodkowaniem.

6 min. Irlandczycy nie potrafią odpowiedzieć na bramkę Chorwatów. Chorwaci wciąż napierają.

3 min. GOL! Mario Mandzukić! Zawodnik po zamieszaniu w polu karnym uderzył głową w stronę bramki Givena. Golkiper Irlandczyków nie popisał się przy interwencji i piłka wpadła do siatki.

2 min. Pierwszy atak należy do Irlandczyków. Nic z tego nie wyszło, ale już widać, że zawodnicy z zielonej wyspy będą chcieli grać skrzydłami.

0 min. Gramy! Pierwsze spotkanie w Poznaniu.

I połowa:

Składy:

Chorwacja: Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Ognjen Vukojevic, Luka Modric, Ivan Perisic (90. Eduardo) - Mario Mandzukic, Nikica Jelavic (72. Niko Kranjcar)

Irlandia: Shay Given - John O'Shea, Sean St. Ledger, Richard Dunne, Stephen Ward - Aiden McGeady (53. Simon Cox), Glenn Whelan, Keith Andrews, Damien Duff - Robbie Keane (75. Shane Long), Kevin Doyle (53. Jon Walters)

Przed meczem:

Na papierze silniejszą drużyną jest Chorwacja. Kibicom takich nazwisk jak Danijel Pranjić czy Luka Modrić nie trzeba przedstawiać. Chorwaci mają jednak problem - ich największa gwiazda, Ivica Olić, z powodu odniesionej przed turniejem kontuzji nie pojawi się na boisku. Drużyną - przynajmniej teoretycznie - słabszą jest Irlandia. Piłkarze z zielonej wyspy mają jednak ten sam komfort, który mieli wczoraj piłkarze z Danii w meczu z Holandią - oni nic na tym turnieju nie muszą. Sam awans Irlandii na Euro 2012 jest sporym zaskoczeniem - piłkarze Giovanniego Trapattoniego trafili do łatwej grupy w eliminacjach, którą zakończyli na drugim miejscu za Rosjanami. W barażach mieli również dużo szczęścia - Zbigniew Boniek wylosował im Estonię. Największą gwiazdą Irlandczyków jest Robbie Keane - były zawodnik Tottenhamu Hotspur.

Irlandczycy plan minimum już wykonali. Chorwaci - choć bez spektakularnych sukcesów - zdążyli już do pewnego poziomu przyzwyczaić swoich kibiców i brak awansu, nawet pomimo trudnej grupy, będzie dla nich lekkim zawodem. Obie drużyny, jeżeli mają aspiracje awansować do fazy pucharowej, muszą dziś jednak wygrać - w meczach z Włochami i Hiszpanami będzie dużo trudniej o punkty.