Świetne osiągnięcie polskich lekkoatletów. Zostaliśmy wicemistrzami Europy!

Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska Źródło:PAP / Adam Warżawa
W niedzielę 25 czerwca zakończyły się zmagania drużynowych mistrzostw Europy lekkoatletów. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się Włosi, którzy już przed ostatnią konkurencją zapewnili sobie złoty medal. O drugie miejsce do końca walczyły reprezentacje Polski i Niemiec.

koW czasie Igrzysk Europejskich 2023 Kraków-Małopolska rozgrywane były drużynowe mistrzostwa Europy lekkoatletów. Sportowcy walczyli o indywidualne medale, a ponadto zdobywali punkty, które liczyły się do klasyfikacji DME. Polacy startowali w tej najwyższej dywizji i bronili tytułu drużynowych mistrzów Europy, który wywalczyli w latach 2019 i 2021.

Polacy walczyli do końca o drugie miejsce

Niestety w tym roku nie udało się powtórzyć tego wyczynu. W tym roku reprezentacja Włoch była zbyt mocna i już przed ostatnią konkurencją, którą była mieszana sztafeta 4x400 sportowcy z tego kraju byli już pewni triumfu w drużynowych mistrzostwach Europy.

W tej konkurencji zapowiadała się ciekawa rywalizacja między Polską a Niemcami, które walczyły o zaszczytne drugie miejsce. Nasi zachodni sąsiedzi mieli 11 „oczek” straty do Biało-Czerwonych, a w przypadku, kiedy za zwycięstwo w konkurencji przyznawane jest 16 pkt, lekkoatleci z tego kraju wciąż mieli szansę na wyrwanie Polakom tego drugiego miejsca.

Natalia Kaczmarek umocniła Polskę na drugiej pozycji

Choć początek sztafety 4x400 nie układała się po naszej myśli, bo po pierwszej zmianie zajmowaliśmy siódme miejsce za Niemcami, biegnąca jako ostatnia Natalia Kaczmarek pokazała klasę i startując z szóstego miejsca wyrwała w końcówce pierwsze miejsce i srebrny medal.

Drużynowe mistrzostwa Europy: To oni zdobywali medale dla Polski

Po kapitalnym biegu polskiej sztafety mieszanej Biało-Czerwoni umocnili się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowych mistrzostw Europy. Wygrali Włosi z 426.5 pkt na koncie. Biało-Czerwoni stracili do zwycięzców 24 „oczka”. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Niemcy ze stratą 39 pkt do lidera.

Oprócz polskiej mieszanej sztafety 4x400 w ostatnim dniu rywalizacji w drużynowych mistrzostwach Europy lekkoatletów medale wywalczyli: Albert Komański – srebro w biegu na 200 m, Norbert Kobielski – brąz w skoku wzwyż i Michał Haratyk – brąz w pchnięciu kulą.

W poprzednich dniach złote medale Igrzysk Europejskich wywalczyli: Ewa Swoboda – w biegu na 100 metrów, Pia Skrzyszowska – w biegu na 100 m ppł oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem.