Piłka ręczna w Polsce znów zyskała na zainteresowaniu. Pomimo wyników, które nie spełniły wszystkich ambicji zawodników i kibiców związanych z turniejem EHF EURO 2024, szczypiorniści Marcina Lijewskiego sprawili, że mieszkańcy naszego kraju ponownie zwrócili baczniejszą uwagę na tę dyscyplinę. W XXI wieku sukcesy święciły ekipy Bogdana Wenty i Michaela Bieglera w męskiej odmianie, a także drużyna pań pod wodzą Kima Rasmussena. Od lat z polskim szczypiorniakiem związany jest ORLEN. Wielobranżowy koncern jest obecny nie tylko w środowisku reprezentacyjnym, ale także klubowym.
Wspaniałe czasy polskiej piłki ręcznej
W poprzednim wieku tylko jeden okres rzuca się w oczy jeśli chodzi o sukcesy polskiej piłki ręcznej. Męska reprezentacja zadziwiła wszystkich, zdobywając brązowy medal igrzysk olimpijskich w Montrealu. Choć już wcześniej kadra ocierała się o podium wielkich imprez, to dopiero turniej w Kanadzie przyniósł pierwszy medal. Kolejny nastąpił sześć lat później. Pierwszy krążek mistrzostw świata również był wykonany z brązu. Po nim przyszedł słodko-gorzki, również brązowy krążek z turnieju Przyjaźn-84, który w teorii był zastępstwem za zbojkotowane igrzyska w Los Angeles. Nikt nie spodziewał się, że pomimo dobrych wyników i dużego potencjału, na tym skończą się medalowe osiągnięcia Polaków w poprzednim tysiącleciu.
Miłośnicy sportu na nowo poczuli miłość do szczypiorniaka w 2007 roku. Polacy tłumnie śledzili przed telewizorami poczynania zespołu Bogdana Wenty podczas mistrzostw świata w Niemczech. Biało-Czerwoni byli rewelacją turnieju, która zadziwiła niejednego eksperta.
Finalnie z turnieju przywieźli srebro, co do dziś stanowi największe osiągnięcie w historii polskiego szczypiorniaka. Dodając do tego brązowe medale w 2009 i 2015 roku (ten ostatni już za kadencji Michaela Bieglera), a także czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, kibice mogli cieszyć się sukcesami.
ORLEN w szczypiorniaku
Choć obecnie trudno polskim piłkarzom dorównać kadrze Wenty, to reprezentacja Polski od 2020 roku niezmiennie uczestniczy we wszystkich turniejach rangi mistrzowskiej w Europie i na świecie.Jeśli chodzi o zainteresowanie oraz wsparcie, biało-czerwoni szczypiorniści wciąż znajdują się w dobrym położeniu. Przez kilkanaście lat funkcję funkcję Sponsora Strategicznego polskiej piłki ręcznej kobiet i mężczyzn pełniło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Od 2023 roku, po połączeniu ORLENU z PGNiG pierwsza ze spółek postanowiła kontynuować zaangażowanie w polską piłkę ręczną na obu płaszczyznach. Czołowy koncern wielobranżowy Europy Środkowo-Wschodniej jest zarówno sponsorem strategicznym Związku Piłki Ręcznej w Polsce, jak i sponsorem tytularnym ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet.
Na mocy podpisanej przed kilkoma miesiącami umowy, firma przez trzy sezony będzie „gościć” w nazwie rozgrywek, a jej logo pojawi się na koszulkach meczowych wszystkich klubów obu lig, a także na parkietach oraz bandach reklamowych w halach, w których zespoły rozgrywają spotkania.
- Po połączeniu z PGNiG podjęliśmy decyzję, że będziemy kontynuować sponsoring tytularny tych rozgrywek i w ramach Grupy ORLEN pozostaniemy partnerem Superligi. Polskie kluby to liczące się zespoły w europejskich rozgrywkach, a w zbliżającym się sezonie po raz pierwszy w historii aż pięć z nich zagra w fazach grupowych dwóch najważniejszych rozgrywek na kontynencie – mówił Prezes Zarządu ORLEN Daniel Obajtek po podpisaniu umowy sponsoringowej.
ORLEN od lat napędza Wisłę Płock
ORLEN jest mocno związany z Płockiem, a z Płockiem mocno związana jest piłka ręczna. Największy sponsor sportu w kraju od dekad angażuje się nie tylko w sponsoring szczypiorniaka w skali kraju (o czym pisaliśmy wcześniej), lecz zwraca uwagę na lokalne podwórko. A ma na co, gdyż ORLEN Wisła Płock to dziś jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki ręcznej mężczyzn.
„Nafciarze” to siedmiokrotni mistrzowie kraju, a także dwunastokrotni zdobywcy Pucharu Polski. Do tego można doliczyć, aż 27 medali ligi ze srebra i brązu, ćwierćfinał Ligi Mistrzów 2023 czy trzecie miejsce (dwukrotnie) w EHF European League. Mecze drużyny Xaviera Sabate gromadzą tysiące osób w płockiej Orlen Arenie, a mecze z odwiecznym rywalem, Industrią Kielce, stały się klasykiem polskiego szczypiorniaka zwanym „świętą wojną”.
Mecenas piłki ręcznej na lata
Nie można również zapomnieć o dorobku kadry pań, która dwukrotnie kończyła mistrzostwa świata tuż za podium (2013,2015). Na dobre i na złe z drużynami narodowymi (również juniorskimi), a także klubami najwyższego szczebla ligowego w Polsce związany jest ORLEN. Energa z Grupy ORLEN jest Sponsorem Tytularnym Wybrzeża Gdańsk i MKS-u Kalisz. Biorąc pod uwagę fakt podpisania wieloletnich umów można zakładać, że współpraca największego mecenasa nad Wisłą z polskim szczypiorniakiem będzie przynosić obu stronom duże korzyści.