LM: Real na kolanach! Gomez dał zwycięstwo Bayernowi w ostatniej minucie meczu!

LM: Real na kolanach! Gomez dał zwycięstwo Bayernowi w ostatniej minucie meczu!

Mario Gomez zmarnował kilka dogodnych sytuacji bramkowych, ale w 90 minucie nie zawiódł (fot. EPA/MARC MUELLER/PAP)
Bayern Monachium, niesiony dopingiem swoich kibiców, pokonał na własnym boisku Real Madryt 2:1 (1:0). Dla "Królewskich" była to pierwsza porażka w tej edycji Ligi Mistrzów. O zwycięstwie Bayernu zdecydował gol Mario Gomeza zdobyty przez niemieckiego napastnika w 90 minucie meczu. Wcześniej bramkę dla Bawarczyków zdobył Ribery - a dla Realu Mesut Ozil.

Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków drużyny z Hiszpanii, ale gola jako pierwsi strzelili Bawarczycy - w siedemnastej minucie Ikera Casillasa po rzucie rożnym pokonał Franck Ribery. Od tego momentu przewagę uzyskała drużyna prowadzona przez trenera Juppa Heynckesa. Zawodnicy monachijskiej drużyny nie potrafili jednak wykorzystać przewagi do podwyższenia prowadzenia. Jedną z lepszych sytuacji zmarnował w czterdziestej minucie Mario Gomez, który z pola karnego huknął na bramkę Realu, ale Casillas - z najwyższym trudem - obronił ten strzał.

Drugą połowę zawodnicy obu drużyn rozpoczęli bardzo chaotycznie. Pierwszy uporządkował swoją grę zespół gości, który w 53 minucie "rozklepał" obronę Bawarczyków. Benzema zbiegł z piłką do boku pola karnego i zagrał w kierunku bramki Bayernu. Trochę przypadkowo piłka trafiła pod nogi Ronaldo, który wystawił ją Ozilowi, a Niemiec z najbliższej odległości nie dał szans swojemu koledze z reprezentacji - bramkarzowi Bayernu, Neuerowi.

Od tego momentu mecz zaczął się robić coraz bardziej brutalny, a zawodnicy częściej kopali przeciwników niż piłkę. W ciągu kilkunastu minut sędzia Howard Webb pokazał cztery żółte kartki zawodnikom "Królewskich". Gdy wszyscy odliczali już sekundy do końca spotkania, błyskotliwą akcją po prawej stronie popisał się Philipp Lahm, który dograł piłkę do Mario Gomeza. Napastnik reprezentacji Niemiec, który wcześniej zmarnował kilka dobrych sytuacji, tym razem pokonał Casillasa - i kibice na stadionie Bayernu oszaleli z radości.

W drużynie Realu zawiódł Cristiano Ronaldo. Choć Portugalczyk asystował przy bramce Realu, to dużo więcej o jego grze w tym meczu powiedzieć nie można - Ronaldo był zupełnie niewidoczny, a jego strzały z rzutów wolnych były wyjątkowo nieskuteczne.

Wynik pierwszego spotkania daje nieco więcej szans na grę w finale Bayernowi Monachium. Real Madryt nie stoi jednak na przegranej pozycji przed rewanżem na Santiago Bernabeu - szczególnie cenna może okazać się bramka strzelona przez Ozila, która - jako gol zdobyty w pucharowym meczu na wyjeździe - liczy się podwójnie.

Bayern-Real 2:1 - zapis meczu minuta po minucie:

90+4 min. - Koniec meczu! Bayern wygrywa z Realem Madryt! Szał na trybunach Allianz Arena!

90+3 min. - Brutalny faul Marcelo na Muellerze. Sędzia ukarał zawodnika Realu żółtą kartką po przepychance do jakiej doszło między piłkarzami Realu i Bayernu.

90+2 min. - Zawodnicy Realu nie mogą się pogodzić z tym co się stało. Higuain otrzymał żółtą kartkę za dyskusję z sędzią.

90 min. - GOOOOL! Mario Gomez! Philipp Lahm efektownie przedryblował obrońcę Realu i dośrodkował na bliższy słupek z prawej strony boiska. Do piłki wyskoczył Mario Gomez, któremu wreszcie udało się umieścić piłkę w bramce Realu. Ależ emocjonująca końcówka!

87 min. - Kibice Bayernu domagają się karnego - ale Webb wywołuje ich wściekłość i nakazuje, by grać dalej! Gomez w polu karnym przewrócił się po walce z obrońcami - z daleka wyglądało, że został sfaulowany. Powtórka wykazała jednak, że Ramos trafił w piłkę, a nie w nogi Niemca. Sędzia nie popełnił błędu.

86 min. - Po dośrodkowaniu Lahma piłkę głową w stronę bramki skierował Gomez. Niemiec uderzył jednak dokładnie w to miejsce, w którym stał Iker Casillas. Bramkarz reprezentacji Hiszpanii nie miał problemu z zatrzymaniem tej piłki.

84 min. - Ostatnia zmiana w drużynie Realu. Karim Benzema opuścił boisko - zastąpił go Gonzalo Higuain.

82 min. - Dwójkowa akcja Ribery'ego i Robbena, której Bayern nie potrafił jednak zakończyć celnym strzałem. Piłkarze Bayernu domagali się podyktowania rzutu karnego za dotknięcie piłki ręką przez Pepe, ale Howard Webb pozostał niewzruszony.

80 min. - Kolejna zmiana w drużynie Realu. Di Marię zastąpił Granero.

76 min. - Kolejna żółta kartka dla zawodnika Realu - obejrzał ją Ramos, który brutalnym faulem przerwał akcję Bayernu.

71 min. - To powinien być gol! Gomez fatalnie pomylił się uderzając z najbliższej odległości! Najpierw Sergio Ramos źle wybił piłkę po dośrodkowaniu, futbolówka spadła pod nogi Gomeza, a ten mając przed sobą tylko Casillasa nie potrafił wyprowadzić Bayernu na prowadzenie.

69 min. - Pierwsza zmiana w Realu Madryt. Z boiska schodzi zdobywca bramki dla Realu - Mesut Ozil, którego zastępuje Marcelo.

64 min. - Lahm otrzymał żółtą kartkę za faul taktyczny na Di Marii.

62 min. - Bayern nie składa broni. Gomez wyszedł sam na sam z Casillasem, jednak spóźnił się z oddaniem strzału i wpadł na hiszpańskiego bramkarza. Piłka w rękach Casilllasa.

60 min. - Di Maria ukarany żółtą kartką - piłkarz Realu najpierw sfaulował, a później nerwowo wykopał piłkę poza boisko. Trener Bayernu wykorzystał przerwę w grze i  przeprowadził pierwszą zmianę w tym meczu - z boiska schodzi Schweinsteiger -  wyraźnie zaskoczony. Zastępuje go Mueller.

56 min. - Howard Webb odgwizduje... podwójny faul. Po żółtej kartce za zatrzymanie kontry Bayernu otrzymują Coentrao i Alonso.

53 min. - GOOOL! 1:1! Mesut Ozil! Najpierw Ronaldo w sytuacji sam na sam trafił w Neuera, piłka spadła następnie pod nogi Benzemy, który zbiegł do boku i dośrodkował piłkę nie niepokojony przez zupełnie biernych obrońców Bayernu. Piłka przeleciała przez całą długość bramki i trafiła do Ronaldo, który wystawił piłkę Ozilowi - a reprezentantowi Niemiec pozostało skierowanie piłki do pustej bramki.

52 min. - Indywidualna akcja Arjena Robbena. Piłkarz zbiegł do środka boiska i uderzył lewą nogą - piłka przeleciała ponad bramką.

49 min. - Chaotyczny początek drugiej połowy. Dużo walki w środku pola - i jeszcze więcej niecelnych podań.

46 min. - Piłka znów w grze

45+1 min. - Koniec pierwszej połowy. Bayern prowadzi z Realem 1:0! Ciąg dalszy już za 15 minut!

45 min. - Gomez faulowany przez Ramosa metr przed polem karnym Realu Madryt. Do piłki ustawionej tuż przed "szesnastką" podszedł Kroos, po uderzeniu którego piłka zatrzymała się na murze ustawionym przez Real. Sędzia przedłużył pierwszą połowę meczu o jedną minutę.

40 min. - Bayern przed szansą na podwyższenie prowadzenia - Kroos genialnie obsłużył Gomeza podaniem, a napastnik Monachijczyków wpadł w pole karne i huknął na bramkę Casillasa. Bramkarz reprezentacji Hiszpanii wyciągnął się jak struna i przerzucił piłkę nad poprzeczką!

37 min. - Druga żółta kartka dla piłkarza Bayernu - tym razem obejrzał ją Robben. Holender zaatakował nakładką Coentrao, który z grymasem bólu na twarzy upadł na murawę. Bayern zaczyna grać nerwowo - popełnia dużo fauli, często w okolicy własnego pola karnego.

32 min - Howard Webb po raz pierwszy sięga do kieszeni po kartkę. Badstuber fauluje Di Marię - i za chwilę trafia do notesu sędziego. Ronaldo nie potrafił jednak wykorzystać okazji, jaką był rzut wolny.

28 min. - 2:0? Nie! Po potężnym uderzeniu Schweinsteigera spoza pola karnego piłka mija słupek bramki Casillasa o centymetry.

26 min. - Bayern uskrzydlony zdobyciem gola coraz śmielej poczyna sobie na boisku. Zawodnicy "Królewskich" sprawiają wrażenie przygniecionych szybką stratą bramki. Na razie jednak - mimo przewagi - Monachijczycy nie potrafią wypracować sobie stuprocentowych szans na zdobycie kolejnych bramek.

21 min. - Ronaldo przymierzył z rzutu wolnego, ale piłka po uderzeniu Portugalczyka przeleciała nad bramką strzeżoną przez Neuera.

20 min. - Bayern idzie za ciosem! Po szybkiej kontrze Gomez zapędził się jednak na skraj pola karnego i ostatecznie piłka przekroczyła linię końcową boiska.

17 min. - GOOOOOL! Real atakował, a Bayern strzelił! Piłka wrzucona w pole karne po rzucie rożnym spadła pod nogi Ribery'ego, który potężnym strzałem pokonuje bezradnego Casillasa. Publiczność w Monachium szaleje!

15 min. - Szansa dla Bayernu! Ribery wpadł w pole karne Realu - i upadł. Faul? Nie! Sędziujący mecz półfinałowy Howard Webb uznał, że żaden z zawodników Realu nie przewrócił zawodnika Bayernu i nie wskazał na "jedenastkę".

11 min. - Pierwsze dziesięć minut zdecydowanie dla Realu, który wyraźnie przeważa nad Monachijczykami. Piłkarze Bayernu, mimo że grają na własnym boisku, mają trudności z opuszczeniem własnej połowy.

7 min. - Szansa dla Realu. Bayern stracił piłkę na swojej połowie, Ozil zagrał prostopadłą piłkę do Benzemy, a ten oddał potężny strzał na bramkę. Neuer zdołał jednak wybić piłkę na rzut rożny.

3 min. - Pierwsza szansa dla gospodarzy - po dośrodkowaniu Lahma piłkę przejął Casillas. Zaraz potem szybki kontratak przeprowadził Real. Również bez sukcesu.

0 min. - Gramy!

Składy:

Bayern Monachium: 1. Manuel Neuer; 21. Philipp Lahm (żółta kartka), 17. Jerome Boateng, 28. Holger Badstuber (żółta kartka), 27. David Alaba; 31. Bastian Schweinsteiger (60. Thomas Mueller), 30. Luiz Gustavo; 10. Arjen Robben (żółta kartka), 39. Toni Kroos, 7. Franck Ribery (gol); 33. Mario Gomez.

Real Madryt: 1. Iker Casillas; 17. Alvaro Arbeloa, 4. Sergio Ramos (żółta kartka), 3. Pepe, 15. Fabio Coentrao (żółta kartka); 14. Xabi Alonso (żółta kartka), 6. Sami Khedira; 22. Angel Di Maria (żółta kartka) (80. Granero), 10. Mesut Ozil (gol) (69. Marcelo - żółta kartka), 7. Cristiano Ronaldo; 9. Karim Benzema (84. Gonzalo Higuain - żółta kartka).

Przed meczem:

Pierwszy półfinał tegorocznej Ligi Mistrzów (w drugim zmierzą się ze sobą FC Barcelona i Chelsea Londyn) to spotkanie dwóch utytułowanych zespołów, które w ostatnich latach nie odnosiły jednak sukcesów na miarę wielkich oczekiwań. Real bardzo chciałby udowodnić, że jest w stanie zakończyć kilkuletnią dominację FC Barcelony - zarówno w lidze hiszpańskiej, jak i Lidze Mistrzów, którą "Królewscy" ostatni raz wygrali dziesięć lat temu. W zeszłym sezonie Real zakończył przygodę z Ligą Mistrzów w półfinale przegrywając w dwumeczu z Barceloną (tryumfatorem całych rozgrywek). Teraz do meczu Barcelona-Real może dojść dopiero w finale Ligi Mistrzów, ale aby Real w nim zagrał musi poradzić sobie w dwumeczu z Bayernem Monachium. W końcu szlachectwo obowiązuje - "Królewscy" są rekordzistą pod względem liczby tryumfów w Pucharze Mistrzów i Lidze Mistrzów, w których to rozgrywkach zwyciężali w sumie dziewięciokrotnie (Real ma na koncie m.in. zwycięstwo w pierwszej edycji tych rozgrywek w sezonie 1955/1956)

Monachijczycy tanio skóry jednak nie sprzedadzą - Bayern w tym sezonie ma już tylko matematyczne szansę na mistrzostwo Niemiec, dlatego dwumecz z Realem jest ostatnią szansą dla Bawarczyków, by osiągnąć w tym sezonie jakiś spektakularny sukces. Bayern Monachium to czterokrotny zwycięzca rozgrywek Pucharu Mistrzów i Ligi Mistrzów. Drużyna z Bawarii ostatni raz tryumfowała w tych rozgrywkach w 2001 roku.