Liga hiszpańska: "Królewscy" na tronie! Mourinho przechodzi do historii!

Liga hiszpańska: "Królewscy" na tronie! Mourinho przechodzi do historii!

Oto mistrzowie Hiszpanii! (fot. EPA/LUIS TEJIDO/PAP)
Piłkarze Realu Madryt pokonali na wyjeździe Athletic Bilbao 3:0 i po raz 32 w historii, a pierwszy od czterech lat, zapewnili sobie mistrzowski tytuł. Dwie kolejki przed końcem sezonu Barcelona traci do "Królewskich" siedem punktów. Ekipa z Madrytu zakończyła trzyletnią dominację w lidze Barcelony, która po raz 23 zostanie wicemistrzem Hiszpanii. W katalońskim klubie Mourinho pracował jako asystent trenera w latach 1996-2000.
Od początku meczu w Bilbao inicjatywa należała do  podopiecznych trenera Jose Mourinho. Stołeczny zespół prowadzenie mógł objąć już w 12 minucie, ale rzutu karnego nie wykorzystał Cristiano Ronaldo. Portugalczyk zrehabilitował się pięć minut po przerwie, kiedy to po dośrodkowaniu pokonał bramkarza strzałem głową - był to jego 44 gol ligowy w tym sezonie. Wcześniej Ronaldo zaliczył asystę przy trafieniu Niemca Mesuta Oezila. Z kolei Oezil otworzył drogę do bramki Argentyńczykowi Gonzalo Higuainowi. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Javiego Martineza w 72 minucie.

Dzięki zdobyciu mistrzostwa Hiszpanii przez Real Jose Mourinho został pierwszym trenerem, który zdobył ze  swoimi drużynami tytuły w trzech uchodzących za najlepsze ligach w  Europie: Anglii, Włoszech i Hiszpanii. Mourinho był także mistrzem rodzimej ekstraklasy z FC Porto.

W tym sezonie Real pod wodzą Mourinho ustanowił też rekord w ilości zdobytych goli w lidze - po meczu z Bilbao ma ich na koncie 115. Drużyna przegrała tylko dwa mecze ligowe - 0:1 z Levante i 1:3 z Barceloną, zremisowała cztery i wygrała 30.