Oklahoma City Thunder zaczynają od wygranej. Pokonali Miami Heat

Oklahoma City Thunder zaczynają od wygranej. Pokonali Miami Heat

Ohlahoma City Thunder pokonali Miami Heat 105:94 (fot. EPA/RONALD MARTINEZ/PAP)
Koszykarze Oklahoma City Thunder od wygranej przed własną widownią rozpoczęli swój pierwszy występ w wielkim finale ligi NBA. Pokonali Miami Heat 105:94, a gwiazdą wieczoru był Kevin Durant, który zdobył 36 punktów, z czego 17 w ostatniej kwarcie.
Zespół z Oklahoma City w tegorocznych posezonowych rozgrywkach nie poniósł porażki na własnym parkiecie, a we wtorek wygrał po raz dziewiąty. Kiedy w końcówce lider gospodarzy stanął na linii rzutów wolnych kibice skandowali "M-V-P, M-V-P" w dowód uznania jego świetnej gry. Wydaje się jednak, że tytuł najbardziej wartościowego gracza przypadnie jego konkurentowi z Heat - LeBronowi Jamesowi.

W prasowych zapowiedziach finału tegorocznego play off przeważał ton, że walkę dwóch najlepszych drużyn zdominuje rywalizacja największych gwiazdorów zespołów. Obaj w przedmeczowych wypowiedziach zaprzeczali temu, ale na parkiecie było widać ich wzajemne potyczki. - W trakcie gry skupiam się na całej drużynie i nie patrzę, co robi LeBron. Dzisiaj wszyscy graliśmy świetnie i nie oddawaliśmy im łatwych punktów - podsumował Durant.

Spotkanie rozpoczęli lepiej gracze z Miami, którzy w połowie drugiej kwarty prowadzili różnicą 13 punktów. Jednak w miarę upływu czasu ich skuteczność słabła, co rodziło frustrację u trenera Erika Spoelstry, coraz głośniej pokrzykującego zza bocznej linii. - Oni grali dzisiaj bardziej aktywnie niż my. Mieli więcej zbiórek w ataku i solidniej spisywali się w obronie - podsumował szkoleniowiec Heat.

Gospodarze, z Durantem na czele, doszli do głosu zwłaszcza w trzeciej i czwartej kwarcie. W sumie zdobył on 36 punktów, miał dziewięć zbiórek i cztery asysty. W ataku wspierał go Russell Westbrook - 27 pkt, 11 asyst i osiem zbiórek. Natomiast James uzyskał 30 punktów, przy dziewięciu zbiórkach i czterech asystach, a jego możliwości ograniczał pilnujący go Thabo Sefolosha. W szeregach Heat dobrze zagrali również Dwyane Wade - 19 pkt i Shane Battier - 17.

Thunder 14 czerwca będą też gospodarzami drugiego spotkania finału, które odbędzie się w czwartek. Później tocząca się do czterech zwycięstw rywalizacja na dwa lub trzy mecze przeniesie się do Miami.