Dzień po wywalczeniu srebra przez siostrę został mistrzem olimpijskim. Fascynująca walka w biegu na 15 km, dobry występ Polaka

Dzień po wywalczeniu srebra przez siostrę został mistrzem olimpijskim. Fascynująca walka w biegu na 15 km, dobry występ Polaka

Dominik Bury
Dominik Bury Źródło:Newspix.pl / Tomasz Markowski
Iivo Niskanen zdobył złoto olimpijskie w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym, z dużą przewagą pokonując Aleksandra Bolszunowa. Z Biało-Czerwonych najlepiej poradził sobie Dominik Bury, który uplasował się w trzeciej dziesiątce.

Biegacze narciarscy rywalizację na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie rozpoczęli 6 lutego, kiedy to odbył się bieg łączony. Złoto wywalczył Aleksandr Bolszunow, a najwyżej sklasyfikowany z Polaków był Dominik Bury, który zajął 26. miejsce. Mateusz Haratyk uplasował się na 51. pozycji. Biało-Czerwoni nie powalczyli o wysokie lokaty także w sprincie. Wówczas tylko Maciej Staręga awansował do ćwierćfinału, zajmując ostatecznie 19. miejsce.

Pekin 2022. Dobry występ Burego

Kolejny start olimpijski odbył się w piątek 11 lutego, a biegacze rywalizowali na 15 km stylem klasycznym. Jako pierwszy z Polaków na trasie pojawił się Dominik Bury, który na trzecim kilometrze odnotował czas 8:51.4. Ostatecznie finiszował z czasem 40:48.4, co dało mu 27. lokatę.

Kilkanaście minut po koledze z reprezentacji wystartował Mateusz Haratyk, który na półmetku biegu z czasem 21:16.4 tracił już ponad dwie minuty do najlepszych zawodników. Polak nie zdołał zminimalizować tej straty i przekroczył linię mety z czasem 43:00.3, zajmując tym samym 60. miejsce.

Złoto olimpijskie wywalczył Fin Iivo Niskanen, który z przewagą aż 23,2 sekundy pokonał Rosjanina Aleksandra Bolszunowa i o 37,5 s wyprzedził Norwega Johannesa Hoesflota Klaebo. Co ciekawe, dzień wcześniej srebro olimpijskie wywalczyła siostra Iivo, Kerttu, która minimalnie przegrała walkę o złoto z Therese Johaug.