Kosmiczny występ reprezentanta Polski. Nikola Grbić może przyklasnąć

Mateusz Poręba
Mateusz Poręba Źródło: Newspix.pl / Lukasz Sobala / PressFocus
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała w zaległym meczu PlusLigi, ogrywając Cuprum Stilon Gorzów Wlkp. 3:1. Bohaterem spotkania został środkowy Mateusz Poręba.

Rozgrywki siatkarskie nie zwalniają tempa. Tym razem odrobiono zaległość, dzięki której we wtorkowy wieczór ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzyła się z Cuprum Stilonem Gorzów Wlkp. Zwyciężyli ci pierwsi, faworyci spotkania, a mnóstwo pochwał za swój występ otrzymał Mateusz Poręba. Zresztą w pełni zasłużenie, to był popisowy mecz w wykonaniu środkowego ZAKSY, będącego w gronie kadrowiczów w zespole trenera Nikoli Grbicia.

PlusLiga: Mateusz Poręba show w meczu ZAKSA – Cuprum Stilon

Środkowy gospodarzy zdobył łącznie 19 punktów. To rekordowy występ mającego 25 lat siatkarza, który od sezonu 2024/25 reprezentuje barwy ZAKSY. Wcześniej Poręba był zawodnikiem klubu z Kędzierzyna-Koźla, ale przebywał na wypożyczeniu w Bełchatowie.

W starciu przeciwko drużynie trenera Andrzeja Kowala środkowy pokazał dużą sportową klasę. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Wspomniane 19 punktów to rekord zdobyczy punktowej Poręby na poziomie PlusLigi. Środkowy atakował 18 razy, ze skutecznością 84 procent. Do tego dołożył cztery punktowe bloki, trzy wybloki oraz cztery obrony. Trudno się zatem dziwić, że Poręba otrzymał statuetkę najlepszego gracza meczu.

– Zrealizowaliśmy nasz cel, który mieliśmy postawiony na to spotkanie. Ja mogę być zadowolony z mojej drużyny, że na początku pierwszego seta, gdzie nam nie szło za bardzo, wróciliśmy do tej gry. Była bardzo duża przewaga dla drużyny z Gorzowa, wróciliśmy jednak, wygraliśmy tego seta. Później pojawiły się problemy w trzeciej partii. Powpadały nam piłki, które potrafią zirytować zawodników na boisku. To było widać. Ale w czwartym secie wyszliśmy już naładowani i spełniliśmy to, co chcieliśmy zrobić – przyznał po wtorkowej wygranej MVP spotkania.

Bartosz Kurek nadal bez powrotu na boisko

Poręba razem z Igorem Grobelnym, przyjmującym ZAKSY, byli najlepiej punktującymi siatkarzami meczu. W barwach klubu z Kędzierzyna-Koźla nadal brakują na boisku Bartosza Kurka. Atakujący doznał kontuzji w pierwszej kolejce sezonu i choć trenuje, nadal nie jest jeszcze w pełni gotowy do występów o ligowe punkty.

ZAKSA bez Kurka radzi sobie jednak całkiem nieźle. Kędzierzynianie dzięki wygranej we wtorek awansowali na czwarte miejsce w tabeli PlusLigi. Za plecami ZAKSA ma m.in. wicemistrzów kraju, Aluron CMC Wartę Zawiercie.

Jak wygląda ligowe podium? PGE Projekt Warszawa na czele, Bogdanka LUK Lublin wiceliderem i mistrzowie, Jastrzębski Węgiel – na trzeciej pozycji.