Kim jest Magdalena Fręch? Początki kariery i rozwój juniorski
Magdalena Fręch urodziła się 15 grudnia 1997 roku w Łodzi. Mierzy 171 cm wzrostu i jest praworęczna. W swojej karierze występowała w klubach: MKT Łódź, Akademii Tenisowa Andrzej Kobierski Łódź oraz w Górniku Bytom. Wyróżnia się z lepszym forhendem niż bekhendem i dobrym pierwszym serwisem.
Przygodę z tenisem rozpoczęła już w wieku 6 lat. Debiut w rozgrywkach juniorskich zanotowała w sierpniu 2011 roku w Poznaniu, mierząc się z Darją Kasatkiną, ale przegrała 2:6, 1:6. Na pierwsze większe osiągnięcie musiała zaczekać kilka miesięcy, a miało to miejsce w litewskiej Szawle. Tam w grze podwójnej dziewcząt wraz z Justyną Pająk zagrały w finale. Po jakimś czasie wzięła udział w turnieju gry pojedynczej w Gdyni, gdzie dotarła do ćwierćfinału.
Pierwszy finał w singlu osiągnęła w słowackiej Trnawie. Z kolei w styczniu 2014 roku podczas Międzynarodowych Mistrzostw Czech Juniorów w deblu wystartowała w parze z Rosjanką Anastasiją Nefedową i także osiągnęły finał. Karierę juniorską ukończyła w 2015 roku podczas US Open, gdzie w grze pojedynczej odpadła już w 2. rundzie, z kolei w podwójnej w 1. rundzie. Najwyżej sklasyfikowana w rankingu juniorskim była na 332. miejscu.
Początki kariery seniorskiej Magdaleny Fręch
Magdalena Fręch rozpoczęła karierę seniorską jeszcze podczas gry w zawodach juniorskich. Debiut w turnieju rangi ITF zanotowała w kwietniu 2012 roku w tureckiej Antalyi, jednak nie wspomina go dobrze, ponieważ dotarła jedynie do trzeciej rundy kwalifikacji. Na pierwszą grę w drabince głównej zawodów ITF musiała zaczekać do maja 2012 roku, a miało to miejsce przed polską publicznością w Warszawie. Tam także nie zaszła daleko, gdyż już w 2. rundzie została pokonana przez Caitlin Whoriskey 2:6, 1:6. Niestety w 2012 roku nie udało jej się przebrnąć żadnych eliminacji w turniejach o łącznej puli nagród 10 i 25 tys. dolarów.
Rok 2013 także nie był dla niej łaskawy. Nie dość, że rozpoczął się dla niej dopiero w kwietniu, dzięki przyznaniu dzikiej karty w zawodach rangi WTA Tour BNP Paribas Katowice Open, to odpadła w nim już w pierwszej rundzie gry pojedynczej. W deblu zagrała z Katarzyną Pyrką, jednak walkowerem oddały mecz parze Alicja Rosolska i Marta Domachowska. Były to dla niej debiuty w rozgrywkach z cyklu WTA Tour. W maju wzięła udział w zawodach w Szarm el-Szejk, gdzie w grze o łącznej puli nagród 10 tys. dol. odpadła na etapie ćwierćfinału. Także w deblu dotarła do tego samego etapu. Następnie zagrała w turniejach w Ystad oraz w Toruniu i w obu odpadła w 1. rundach. Niepowodzenia przychodziły również w zawodach niższej rangi. Na koniec sezonu 2013 została sklasyfikowana na 775. miejscu w rankingu WTA w grze pojedynczej.
Rok później Magdalena Fręch zwyciężyła mistrzostwa Polski, dzięki czemu otrzymała dziką kartę na grę w turnieju WTA w Katowicach. Tam przegrała już w pierwszej rundzie, natomiast w deblu wystartowała z Zuzanną Maciejewską, ale również poległy na samym starcie zawodów. Z tą samą tenisistką dotarły do półfinału turnieju w Zielonej Górze, a w singlu zakończyła rozgrywki w ćwierćfinale. Nie udało jej się wygrać żadnych rozgrywek także w 2014 roku, jednak awansowała na 520. miejsce w rankingu WTA w grze pojedynczej oraz znalazła się na 631. miejscu w grze podwójnej.
Magdalena Fręch – największe sukcesy w karierze
Na pierwszy poważny sukces Magdalena Fręch musiała zaczekać do 2016 roku. W marcu zwyciężyła turniej rangi ITF w Nishitamie, co było jej debiutanckim tytułem singlowym. Rok później powtórzyła ten wyczyn dwukrotnie, zwyciężając zawody o tej samej randzie w Hechingen i Brunszwiku. Debiutu w zawodach Wielkiego Szlema doczekała się w 2018 roku. Przeszła wówczas przez trzystopniowe kwalifikacje i znalazła się w drabince głównej Australian Open. Nie zawojowała tamtejszych kortów, ponieważ przegrała już w pierwszej rundzie, a w 2022 roku powtórzyła dokładnie taki sam scenariusz. Dwukrotnie grała w pierwszych rundach US Open. Miało to miejsce w 2019 i 2022 roku, z kolei w 2018 zagrała w drugiej rundzie Rolanda Garrosa. Najdalej udało jej się awansować do trzeciej rundy Wimbledonu w 2022 roku, co uchodzi za jej największy sukces w karierze. W tych samych zawodach udało jej się dotrzeć także do trzeciej rundy w grze podwójnej.
W latach 2020 i 2021 grała w zawodach rangi ITF. Udało jej się wygrać dwa turnieje z rzędu: w Bendigo na powierzchni twardej, a także w Pradze na ceglanej. Na zwycięstwo w rozgrywkach rangi WTA czekała do 8 sierpnia 2021 roku. Był to turniej WTA 125 w Concord na nawierzchni twardej. 25 lipca 2022 roku została sklasyfikowana na 82 miejscu w rankingu WTA. Obecnie (stan na dzień 30.11.2023 roku) zajmuje najwyższą pozycję w karierze. Tuż po zakończeniu sezonu 2023 zajęła 69 lokatę z dorobkiem 962 punktów.