Reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie. Kto i w jakich dyscyplinach wystartuje w Tokio 2020?

Reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie. Kto i w jakich dyscyplinach wystartuje w Tokio 2020?

Anita Włodarczyk
Anita Włodarczyk / Źródło: Newspix.pl / Tomasz Markowski
Rozpoczynają się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polska będzie licznie reprezentowana podczas tej imprezy przez sportowców uprawiających wiele dyscyplin. Polski Komitet Olimpijski ogłosił listę nazwisk zawodników, którzy wystąpią w Tokio.

23 lipca odbędzie się ceremonia otwarcia tegorocznych igrzysk olimpijskich. W zawodach, które odbędą się w stolicy Japonii, udział weźmie ponad 200 polskich sportowców, którzy staną do rywalizacji w ramach kilkudziesięciu różnych dyscyplin. Mimo tego nasza kadra jest węższa o około 25 sportowców niż przed pięcioma laty w Rio de Janeiro.

Lista reprezentantów Polski na igrzyska olimpijskie w Tokio

Poniżej przedstawiamy pełną listę Polaków, którzy wystartują w Tokio 2020, wraz z rozpiską ich dyscyplin sportowych.

Boks
- 51 kg kobiet – Sandra Drabik
- 69 kg kobiet – Karolina Koszewska
- 75 kg kobiet – Elżbieta Wójcik
- 63 kg mężczyzn – Damian Durkacz

Gimnastyka sportowa
- wielobój kobiet – Gabriela Sasnal (Janik)
- skok kobiet – Gabriela Sasnal (Janik)
- równoważnia kobiet – Gabriela Sasnal (Janik)
- ćwiczenia wolne kobiet – Gabriela Sasnal (Janik)
- poręcze asymetryczne kobiet – Gabriela Sasnal (Janik)

Golf
mężczyźni – Adrian Meronk

Jeździectwo
- WKKW indywidualnie – Paweł Spisak (koń Banderas), Joanna Pawlak (koń Chenaro), Małgorzata Cybulska (koń Fantastic Frieda)
- WKKW drużynowo – Polska (Spisak, Pawlak, Cybulska)
- rezerwowi: Mateusz Kiempa (koń Libertina)

Judo:
- 52 kg kobiet – Agata Perenc
- 57 kg kobiet – Julia Kowalczyk
- 63 kg kobiet – Agata Ozdoba-Błach
- 78 kg kobiet – Beata Pacut
- 90 kg mężczyzn – Piotr Kuczera
+ 100 kg mężczyzn – Maciej Sarnacki

Kajakarstwo
-
C1 kobiet (200 m) – Dorota Borowska
- K1 kobiet (200 m) – Marta Walczykiewicz, Helena Wiśniewska
- K2 kobiet (500 m) – Karolina Naja/Anna Puławska
- K4 kobiet (500 m) – Karolina Naja/Anna Puławska/Justyna Iskrzycka/ Helena Wiśniewska
- C1 mężczyzn (1000 m) – Mateusz Kamiński
- C2 mężczyzn (1000 m) – Wiktor Głazunow/Tomasz Barniak

Kajakarstwo górskie
-
K1 kobiet – Klaudia Zwolińska
- C1 kobiet – Aleksandra Stach
- K1 mężczyzn – Krzysztof Majerczak
- C1 mężczyzn – Grzegorz Hedwig

Kolarstwo szosowe
-
jazda indywidualna na czas kobiet – Anna Plichta
- wyścig ze startu wspólnego kobiet – Katarzyna Niewiadoma, Anna Plichta, Marta Lach
- jazda indywidualna na czas mężczyzn – Maciej Bodnar
- wyścig ze startu wspólnego mężczyzn – Maciej Bodnar, Michał Kwiatkowski, Rafał Majka

Kolarstwo górskie
-
wyścig indywidualny kobiet – Maja Włoszczowska
- wyścig indywidualny mężczyzn – Bartłomiej Wawak

Kolarstwo torowe
- sprint indywidualny kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka
- sprint drużynowy kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka
- keirin kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka
- madison kobiet – Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik
- omnium kobiet – Daria Pikulik
- sprint ind. mężczyzn – 2 miejsca*
- sprint drużynowy mężczyzn – Polska (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski)
- keirin mężczyzn – 2 miejsca*
- madison mężczyzn – Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski (rezerwowy: Wojciech Pszczolarski)
- omnium mężczyzn – Szymon Sajnok

Kadra: Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski + rezerwowi: Nikol Płosaj, Wojciech Pszczolarski, Rafał Sarnecki

Koszykówka 3x3
Turniej drużynowy – Polska (Michael Hicks, Paweł Pawłowski, Szymon Rduch, Przemysław Zamojski)

Lekkoatletyka
-
400 m kobiet – Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek
- 800 m kobiet – Joanna Jóźwik, Angelika Sarna, Anna Wielgosz
- 1500 m kobiet – Martyna Galant
- 100 m ppł kobiet – Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska
- 400 m ppł kobiet – Joanna Linkiewicz
- 300 m z przeszkodami kobiet – Alicja Konieczek, Aneta Konieczek
- 400 m mężczyzn – Karol Zalewski
- 800 m mężczyzn – Marcin Lewandowski, Patryk Dobek, Mateusz Borkowski
- 1500 m mężczyzn – Marcin Lewandowski, Michał Rozmys
- 110 m ppł mężczyzn – Damian Czykier
- maraton kobiet – Karolina Nadolska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach
- chód na 20 km kobiet – Katarzyna Zdziebło
- maraton mężczyzn – Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski
- chód na 20 km mężczyzn – Łukasz Niedziałek
- chód na 50 km mężczyzn – Rafał Augustyn, Artur Brzozowski, Dawid Tomala
- pchnięcie kulą kobiet – Paulina Guba, Klaudia Kardasz
- rzut oszczepem kobiet – Maria Andrejczyk
- rzut młotem kobiet – Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron
- pchnięcie kulą mężczyzn – Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki
- rzut dyskiem mężczyzn – Piotr Małachowski, Bartłomiej Stój
- rzut oszczepem mężczyzn – Marcin Krukowski, Cyprian Mrzygłód
- rzut młotem mężczyzn – Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki
- skok o tyczce mężczyzn – Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Robert Sobera
- skok wzwyż kobiet – Kamila Lićwinko
- siedmiobój kobiet – Adrianna Sułek
- dziesięciobój mężczyzn – Paweł Wiesiołek
- sztafeta 4x100 m kobiet – Polska (Pia Skrzyszowska, Marlena Gola, Paulina Guzowska, Paulina Paluch, Klaudia Adamek, Marika Popowicz-Drapała)
- sztafeta 4x400 m kobiet – Polska (Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dominika Baćmaga, Kinga Gacka, Anna Kiełbasińska, Kornelia Lesiewicz)
- sztafeta 4x00 m mężczyzn – Polska (Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Patryk Grzegorzewicz, Dariusz Kowaluk, Jakub Krzewina, Mateusz Rzeźniczak, Wiktor Suwara, Tymoteusz Zimny)
- sztafeta 4x400 m mieszana – Polska

Łucznictwo
-
kobiety indywidualnie – Sylwia Zyzańska
- mężczyźni indywidualnie – Sławomir Napłoszek
- mikst – Sylwia Zyzańska/Sławomir Napłoszek

Pięciobój nowoczesny
- kobiety indywidualnie – Anna Maliszewska
- mężczyźni indywidualnie – Łukasz Gutkowski, Sebastian Stasiak

Pływanie
-
50 m st. dowolnym kobiet - Katarzyna Wasick
- 200 m st. grzbietowym kobiet – Laura Bernat
- 50 m st. dowolnym mężczyzn – Paweł Juraszek, Konrad Czerniak
- 100 m st. dowolnym mężczyzn – Jakub Kraska
- 100 m st. grzbietowym mężczyzn – Kacper Stokowski
- 200 m st. grzbietowym mężczyzn – Radosław Kawęcki, Jakub Skierka
- 100 m st. motylkowym mężczyzn – Jakub Majerski, Paweł Korzeniowski
- 200 m st. motylkowym mężczyzn – Krzysztof Chmielewski, Jakub Majerski
- sztafeta 4x100 m st. dowolnym mężczyzn – Polska
- sztafeta 4x200 m st. dowolnym mężczyzn – Polska
- sztafeta 4x100 m st. zmiennym mężczyzn – Polska
- sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym – Polska

Podnoszenie ciężarów
- 53 kg kobiet – Joanna Łochowska
- 96 kg mężczyzn – Bartłomiej Adamus
- 109 kg mężczyzn – Arkadiusz Michalski

Siatkówka
turniej mężczyzn – Polska (Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Paweł Zatorski)

Siatkówka plażowa:
turniej mężczyzn – Grzegorz Fijałek/Michał Bryl, Piotr Kantor/Bartosz Łosiak

Skateboarding:
park kobiet – Amelia Brodka

Strzelectwo
- karabin trzy postawy 50 m kobiet – Aneta Stankiewicz
- karabin pneumatyczny 10 m kobiet – Aneta Stankiewicz
- karabin trzy postawy 50 m mężczyzn – Tomasz Bartnik
- karabin pneumatyczny 10 m mężczyzn – Tomasz Bartnik
- pistolet pneumatyczny 10 m kobiet – Klaudia Breś
- pistolet sportowy 25 m kobiet – Klaudia Breś
- trap kobiet – Sandra Bernal
- skeet kobiet – Aleksandra Jarmolińska

Szermierka
-
szpada kobiet indywidualnie – Aleksandra Jarecka, Ewa Trzebińska, Renata Knapik-Miazga
- szpada kobiet drużynowo – Polska (Jarecka, Trzebińska, Knapik-Miazga, Magdalena Piekarska-Twardochel)
- floret kobiet indywidualnie – Martyna Jelińska

Taekwondo
- 57 kg kobiet – Patrycja Adamkiewicz
+ 67 kg kobiet – Aleksandra Kowalczuk

Tenis
- singiel kobiet – Iga Świątek, Magda Linette
- singiel mężczyzn – Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak
- debel kobiet – Magda Linette/Alicja Rosolska
- debel mężczyzn – Hubert Hurkacz/Łukasz Kubot

Tenis stołowy
- kobiety indywidualnie – Li Qian, Natalia Partyka
- kobiety drużynowo – Polska (Li Qian, Natalia Partyka, Natalia Bajor)

Wioślarstwo
- czwórka podwójna kobiet – Agnieszka Kobus-Zawojska/Maria Sajdak/Marta Wieliczko/Katarzyna Zillmann
- czwórka bez sternika kobiet – Monika Chabel/Joanna Dittmann/Olga Michałkiewicz/Maria Wierzbowska
- dwójka podwójna mężczyzn – Mateusz Biskup/Mirosław Ziętarski
- dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn – Jerzy Kowalski/Artur Mikołajczewski
- czwórka podwójna mężczyzn – Fabian Barański/Wiktor Chabel/Dominik Czaja/Szymon Pośnik
- czwórka bez sternika mężczyzn – Marcin Brzeziński/Mikołaj Burda/Michał Szpakowski/Mateusz Wilangowski

Wspinaczka
- kombinacja kobiet – Aleksandra Mirosław

Zapasy
- styl wolny kobiet -53kg – Roksana Zasina
- styl wolny kobiet -57kg – Jowita Wrzesień
- styl wolny kobiet -68kg – Agnieszka Wieszczek-Kordus
- styl klasyczny mężczyzn -97kg – Tadeusz Michalik
- styl wolny mężczyzn -74kg – Kamil Rybicki
- styl wolny mężczyzn -65 kg – Magomedmurad Gadżijew

Żeglarstwo
- RS:X kobiet – Zofia Noceti-Klepacka
- Laser Radial kobiet – Magdalena Kwaśna
- 470 kobiet – Agnieszka Skrzypulec/Jolanta Ogar
- 49er kobiet – Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda
- RS:X mężczyzn – Piotr Myszka
- 49er mężczyzn – Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński/

Czytaj też:
Rozpoczynają się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię otwarcia?

Źródło: Polski Komitet Olimpijski
 0

Czytaj także