Aleksandra Kowalczuk walczyła o medal w Tokio. Kim jest zawodniczka, która otarła się o brąz?

Aleksandra Kowalczuk walczyła o medal w Tokio. Kim jest zawodniczka, która otarła się o brąz?

Aleksandra Kowalczuk
Aleksandra Kowalczuk Źródło: Instagram / kowalczuk_tkd
Aleksandra Kowalczuk była blisko wywalczenia pierwszego dla Polski medalu Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Kim jest zawodniczka, która stanęła do walki o brązowy krążek najbardziej prestiżowej imprezy sportowej na świecie?

Aleksandra Kowalczuk wprawdzie przegrała w ćwierćfinale igrzysk z Milicą Mandić, ale udało jej się awansować do repasaży. Tam startująca w kategorii powyżej 67 kg Polka w pierwszej walce pokonała Kenijkę Faith Ogallo. Później niespełna 25-letnia zawodniczka stoczyła pojedynek o brązowy medal z utytułowaną Bianką Walkden. Górą była Brytyjka, która tym samym sięgnęła po krążek igrzysk.

Kim jest Aleksandra Kowalczuk?

Pochodząca z Hrubieszowa Kowalczuk od dzieciństwa była związana ze sportem. Najpierw trenowała m.in. jazdę konną i gimnastykę, a później na poważnie zajęła się taekwondo. To była dobra decyzja, ponieważ Polka już mając 17-lat sięgnęła po pierwszy tytuł mistrzyni Europy juniorów.

Dwa lata później, w 2015 roku, Kowalczuk startowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy w kategorii powyżej 73 kg. Tam udało jej się wywalczyć brązowy medal. W 2016 roku poprawiła to osiągnięcie i sięgnęła po srebro.

Po dobrych startach w zawodach juniorskich przyszedł czas na sprawdzenie się w gronie seniorek. Podczas organizowanych w 2018 roku mistrzostw Europy Kowalczuk wywalczyła złoto. Brązowy medal olimpijski jest jej największym osiągnięciem w karierze.