Madison mężczyzn. Polscy kolarze torowi nie zdobyli ani jednego punktu

Madison mężczyzn. Polscy kolarze torowi nie zdobyli ani jednego punktu

Daniel Staniszewski
Daniel Staniszewski Źródło:Newspix.pl
Biało-Czerwoni kolarze torowi Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok brali udział w powracającej na igrzyska konkurencji madison. Polacy nie byli faworytami i zgodnie z oczekiwaniami nie liczyli się w walce o medale. Nasi reprezentanci zajęli odległą 8. pozycję.

Reprezentanci Polski Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok wzięli udział w madisonie, konkurencji rozgrywanej w ramach kolarstwa torowego na igrzyskach olimpijskich. Żaden Polak w Tokio do tej pory nie mógł się pochwalić medalowym wynikiem w tej konkurencji. Niestety to również dotyczyło Biało-Czerwonych, którzy wzięli udział w zawodach 7 sierpnia.

200 okrążeń bez punktów

Biało-Czerwoni nie zaliczą sobotniego występu do udanych. Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok podczas 50-kilometrowego wyścigu nie zdołali zdobyć ani jednego punktu. Polacy zajęli ostatecznie 8. miejsce. W połowie zawodów, około setnego okrążenia nasi reprezentanci mieli szansę na zdobycie choć jednego oczka, ale ostatecznie przegrali bezpośrednią walkę z Holandią. Mistrzami olimpijskimi zostali Duńczycy. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Brytyjczycy i Francuzi.

Czym jest madison?

Madison to konkurencja w kolarstwie torowym, w której drużyny złożone z dwóch zawodników mają za zasadnie pokonać 200 okrążeń po 250 metrów. Zawodnicy jadą w wyścigu naprzemiennie, dokonując lotnych zmian w trakcie zawodów. Co 10 okrążeń pierwsza drużyna na linii okrążenia dostaje pięć punktów, druga trzy, trzecia dwa i czwarta jeden. Madison, nazywany również wyścigiem amerykańskim.