Wygrała maraton na dopingu. Rosjanka zdyskwalifikowana

Wygrała maraton na dopingu. Rosjanka zdyskwalifikowana

Tatiana Arjasowa została zdyskwalifikowana przez IAAF na dwa lata za stosowaniu niedozwolonych środków (fot. sxc.hu) Źródło: FreeImages.com
Rosyjska biegaczka, zwyciężczyni ubiegłorocznego, prestiżowego maratonu w Tokio, Tatiana Arjasowa została zdyskwalifikowana przez IAAF na dwa lata za stosowaniu niedozwolonych środków. Badanie moczu wykazało obecność hydroxyethylu.
Test został przeprowadzony bezpośrednio po biegu w stolicy Japonii - 27 lutego 2011 roku. Dystans 42 km 195 metrów pokonała w 2:27.29. Hydroxyethyl to składnik m.in. noradrenaliny, który ma wpływ na pobudzenie organizmu.

Zwycięstwo w Tokio to największy sukces Arjasowej. W igrzyskach olimpijskich w Pekinie startowała na 10 000 m i była 19. W mistrzostwach świata w półmaratonie w 2008 roku zajęła 43. miejsce. Na skutek dyskwalifikacji Rosjanki, triumfatorką ubiegłorocznej edycji maratonu została reprezentantka gospodarzy Noriko Higuchi -  2:28.49.