Niemcy pokonują Portugalię 1:0! Bohaterem Mario Gomez

Bastian Schweinsteiger walczy z Portugalczykami (fot. PAP/EPA/KERIM OKTEN)
Niemcy pokonali Portugalię 1:0 w drugim meczu grupy B. Zdobywcą jedynej bramki w spotkaniu był Mario Gomez, który w 72. minucie popisał się precyzyjnym strzałem głową. Dzięki zwycięstwu Niemcy zrównali się w tabeli z Duńczykami. Portugalia - tak jak Holandia - ma po dzisiejszej kolejce zero punktów.
Początek spotkania nie należał do najciekawszych widowisk. Dość powiedzieć, że pierwsza stuprocentowa okazja miała miejsce... w 45. minucie meczu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka spadła prosto pod nogi Pepe, który skorzystał z tego, że był niepilnowany i miał chwilę czasu na precyzyjne wymierzenie strzału. Piłka po jego uderzeniu odbiła się od poprzeczki i spadła prosto na linię bramkową! Sędzia gola nie uznał - i miał rację. Powtórki wykazały, że futbolówka nie przekroczyła linii, a odbiła się od niej i wróciła na boisko.

Druga połowa przyniosła znacznie bardziej ofensywną grę obu drużyn. Stroną przeważającą byli jednak Niemcy i to oni tworzyli sobie więcej sytuacji. Zawodnikom Joachima Loewa brakowało jednak precyzyjnego wykończenia akcji. W 64. minucie bramkę mógł za to zdobyć właściwie niewidoczny w pierwszej połowie Cristiano Ronaldo. Postinga zagrał prostopadłą piłkę do wbiegającego w pole karne gwiazdora Realu, ale Ronaldo - zamiast od razu strzelać - postanowił najpierw przyjąć podanie. Robił to na tyle wolno, że piłkę spod jego nóg zdążył wykopać Boateng. CR7 zapewne pożałował swojego momentu zawahania, bo już osiem minut później jedyną bramkę meczu zdobył Mario Gomez. Napastnik Bayernu wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Khediry i uderzył głową na dalszy słupek. Rui Patricio nie miał szans.

Gol Gomeza rozwścieczył Portugalczyków, którzy w końcu ruszyli do ofensywy. Niemcy natomiast - być może po części z wyboru, a po części z powodu agresywnej gry Portugalczyków - zostali zepchnięci do pełnej defensywy. Zmasowane ataki niemal przyniosły efekt w 84. minucie. Dośrodkować próbował Nani, ale przypadkiem wyszedł mu z tego niezły strzał. Piłka przelobowała kompletnie zaskoczonego Neuera i... odbiła się od spojenia. Już cztery minuty później w najlepszej sytuacji Portugalczyków znalazł się Valera. Piłkarz nie potrafił jednak z siedmiu metrów pokonać dobrze dysponowanego tego wieczoru Neuera, który świetnie skrócił kąt. Reprezentacja Portugalii, choć wciąż napierała, ostatecznie nie znalazła drogi do bramki Niemców.

Po dzisiejszych spotkaniach w grupie B sytuacja rozwija się w interesujący sposób - po trzy oczka mają Duńczycy i Niemcy, natomiast Holendrzy i Portugalczycy są bez punktów. Ci ostatni, aby zachować szanse na awans, powinni pokonać lub przynajmniej zremisować z Duńczykami w następnym meczu. Trudniejsza jest sytuacja Holendrów - piłkarze tej reprezentacji mają takie samo zadanie, ale oni zmierzą się z Niemcami.

Zapis naszej relacji:

95 min. Koniec! Niemcy zrównują się punktami z Danią w grupie śmierci. Portugalczycy mają problem - tak jak Holendrzy są w zasadzie jedną nogą poza turniejem.

94 min. Rzut rożny. Główkuje Bruno Alves, ale piłka przelatuje nieco nad poprzeczką.

93 min. Ronaldo zgrywa do Naniego, a ten uderza z dziesięciu metrów prosto w plecy Badstubera! Gorąco pod bramką Niemców. Zmiana w drużynie niemieckiej: Lars Bender wchodzi za Muellera.

90 min. Sędzia techniczny Marcin Borski informuje, że druga połowa potrwa trzy minuty dłużej.

88 min. Jak to nie wpadło do bramki Neuera!! Z siedmiu metrów strzelał Valera - ale genialną interwencją popisał się wychodzący z bramki Neuer.

87 min. Toni Kroos zmienia Mesuta Oezila.

86 min. Portugalscy kibice pewnie się zastanawiają dlaczego ich reprezentanci nie grali tak całe spotkanie - Niemcy od kilku minut nie mogą wyjść z własnej połowy.

84 min. NANI! To chyba miało być dośrodkowanie, ale wyszedł niezły strzał - piłka odbiła się od spojenia. Neuera szczęście nie opuszcza - w pierwszej połowie Pepe obił jego poprzeczkę.

84 min. Portugalia kontynuuje napór na bramkę Neuera. Strzał Coentrao po rykoszecie przelatuje minimalnie ponad poprzeczką.

82 min. Atomowy strzał Ronaldo! Neuer broni z najwyższym trudem.

80 min. Silvestre Valera zmienia Meirelesa.

80 min. Schodzi zdobywca bramki - Mario Gomez. Zmienia go Miroslav Klose, który miał zmienić Gomeza jeszcze zanim padła bramka. Klose obchodzi dzisiaj 34. urodziny.

76 min. Stracona bramka podrażniła Portugalczyków, którzy zaczęli momentalnie atakować. Nic z tego jednak na razie nie wynika.

72 min. GOOL! Mario Gomez! Dośrodkowanie od Khediry i precyzyjny strzał głową na dalszy słupek niemieckiego napastnika. Rui Patricio bez szans.

70 min. Zmiana: schodzi Postiga, wchodzi Nelson Oliveira.

70 min. Żółta kartka dla Boatenga za łapanie od tyłu Ronaldo.

69 min. Idealne dośrodkowanie Muellera na krótki słupek. Pierwszy przy piłce był jednak Patricio.

68 min. Na Arena Lwów wmaga się niemiecki doping. Późno.

64 min. Ronaldo zawahał się i prawdopodobnie zmarnował swoją najlepszą okazję do zdobycia bramki w tym spotkaniu. Postinga zagrał prostopadłą piłkę do wbiegającego w pole karne gwiazdora Realu, ale Ronaldo - zamiast od razu strzelać - postanowił najpierw przyjąć podanie. Robił to na tyle wolno, że piłkę spod jego nóg zdążył wykopać Boateng.

61 min. Pół godziny do końca spotkania - czy zobaczymy na Arena Lwów jakiekolwiek bramki dzisiaj?

60 min. Żółta kartka dla Coentrao za faul na Schweinsteigerze. Portugalczyk zaatakował od tyłu.

60 min. Jose Mourinho wyraźnie znudzony - siedzi na trybunach i bawi się swoim telefonem.

58 min. Szybka kontra Niemców: zaczęło się od przejęcia piłki na połowie Portugalczyków, dośrodkowywał Podolski, a głową uderzał Gomez. Piłka pofrunęła kilka metrów ponad poprzeczką.

57 min. Podolski nie ma swojego dnia - napastnik dostał świetne podanie w pole karne od Oezila, ale odskoczyła mu piłka i wyleciała za boisko.

52 min. Szybka akcja prawą stroną Oezila zakończona dośrodkowaniem. Podolski wyskoczył najwyżej jak mógł, ale i tak nie dosięgnął piłki. Zawodnicy obu drużyn w drugiej połowie grają agresywniej.

49 min. Ronaldo strzela z lewego narożnika pola karnego. Neuer bez problemu łapie futbolówkę.

48 min. Efektowna akcja Naniego. Portugalczyk minął Lahma, ale jego dośrodkowanie nie dotarło do żadnego kolegi z drużyny.

46 min. Ostre strzelanie pod bramką Patricio, ale znowu pod efektów. Zaczął Podolski, który dostał dośrodkowanie po ziemi od Schweinsteigera, ale jego uderzenie zostało jednak zablokowane. Piłka spadła prosto pod nogi Muellera, który od razu strzelił, ale również nie znalazł drogi do bramki.

46 min. Gramy.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy.

45 min. Pepe! Portugalczyk dostał piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i momentalnie oddał strzał na bramkę Neuera. Piłka odbiła się od poprzeczki, a później - jak wykazały powtórki - od linii bramkowej! Sędzia bramki nie uznał i była to słuszna decyzja.

44 min. Drugi apel spikera, aby niemieccy kibice nie zaśmiecali boiska opakowaniami po jedzeniu.

43 min. Żółta kartka dla Badstubera. Niemiec zatrzymał w nieprzepisowy sposób wychodzącego na czystą pozycję Naniego. Trzeba jednak przyznać, że Nani do faulu Niemca trochę dołożył od siebie.

41 min. Zakotłowało się pod bramką Patricio! Najpierw strzelał Podolski, ale tak niecelnie, że piłka... spadła pod nogi Muellera. Jego uderzenie również było słabe - piłka wyleciała poza boisko.

40 min. Dobre dośrodkowanie Oezila po ziemi w pole karne Portugalczyków. Podolski i Gomez już wbiegali, ale pierwszy przy piłce był Bruno Alves.

38 min. Khedira próbuje swoich sił z około trzydziestu metrów. W również mniej więcej takiej odległości piłka po jego strzale mija bramkę Patricio.

35 min. Portugalczycy nie atakują, ale Niemcy od kilku minut również nie mogą wejść w pole karne swoich przeciwników. Zawodnicy Loewa uparcie grają lewą stroną boiska, a tam wszystkie akcje przerywa świetnie dysponowany Coentrao.

31 min. Podolski dostaje dzisiaj mnóstwo piłek, ale ma problemy z celnością. Napastnik dostał świetne podanie od Oezila na piętnasty metr, ale jego uderzenie z pierwszej piłki wysłało futbolówkę w górne rzędy trybun.

29 min. Nieudana próba strzału z woleja w wykonaniu Podolskiego. Zawodnik z Gliwic może się cieszyć, że nie połamał sobie nóg.

25 min. Podolski uderza bardzo mocno z rzutu wolnego - i trafia prosto w mur. "Ustrzelił" Muellera.

24 min. Piłka w siatce Portugalczyków, ale gola nie ma. Sędzia nie zastosował przywileju korzyści i sporo wcześniej przerwał akcję po faulu.

21 min. Dwadzieścia minut meczu za nami. Na boisku, pomimo kilku ciekawych akcji, mimo wszystko dzieje się mało.

17 min. Ronaldo! Taktyka Portugalczyków, która polega na graniu wszystkich piłek do gwiazdora Realu Madryt, powoli przynosi efekty. Portugalczyk zakręcił obrońcami Niemiec i z lewej strony boiska dośrodkował po ziemi na piąty metr. Zdezorientowani stoperzy niemalże sami wbili piłkę do swojej bramki.

14 min. Kolejne dośrodkowanie Boatenga do bramkarza Portugalii. Joachim Loew chyba oczekuje od niego czego innego.

13 min. Żółta kartka dla Postigi. Portugalczyk poszedł za uciekającą mu piłką do końca, ale w efekcie tylko wpadł w wychodzącego poza pole karne Neuera i brutalnie go sfaulował.

12 min. Ostre wejście Bruno Alvesa łokciem w głowę Muellera. Portugalczyk może się cieszyć, że nie obejrzał żółtego kartonika.

9 min. Co za uderzenie Podolskiego! Napastnik skorzystał dośrodkowania po ziemi i z pierwszej piłki huknął na bramkę Portugalczyków. Patricio broni - ale na raty.

6 min. Boateng dośrodkowuje, ale Patricio jest od początku spotkania niezwykle pewny swoich umiejętności i bez problemu wyłapuje wysoko zawieszoną piłkę.

3 min. Brzydkie zachowanie kibiców, którzy rzucają w portugalskich piłkarzy różnymi przedmiotami i jedzeniem.

2 min. Pierwszy strzał w meczu należy do Gomeza - niemiecki napastnik wykorzystał celne dośrodkowanie i głową niemalże posłał piłkę do siatki! Patricio był jednak na posterunku.

0 min. Zaczynamy! Sędzią technicznym jest jedyny polski arbiter na Euro 2012: Marcin Borski.

Niemcy nie kryją się ze swoimi aspiracjami - na Euro 2012 drużyna Joachima Loewa przyjechała po zwycięstwo. Los reprezentację naszych zachodnich sąsiadów jednak już w pierwszym meczu zetknął z Portugalczykami, w barwach których gra najlepszy europejski piłkarz - Cristiano Ronaldo. Niemcy - choć są drużyną wybitnie turniejową - na wielki międzynarodowy sukces czekają od szesnastu lat. Cztery lata temu podczas Euro reprezentacja Niemiec zatrzymała się dopiero w finale - musiała uznać wyższość drużyny hiszpańskiej. Niemieccy eksperci podkreślają jednak, że to najsilniejsza reprezentacja ich kraju od lat. Joachim Loew bez kompleksów od lat wprowadza młodych piłkarzy, którzy zdobywali mistrzostwo Europy do lat siedemnastu, dziewiętnasu i dwudziestu jeden. Z drugiej strony niektórzy Niemcy twierdzą, że ich drużyna jest zbyt zmęczona sezonem. Trzon kadry stanowią zawodnicy wicemistrza Niemiec, Bayernu Monachium.

Bawarska drużyna grała w tym sezonie dobrze, ale przegrała wszystko, co tylko mogła - finał Ligi Mistrzów, finał Pucharu Niemiec, a w lidze uznała wyższość Borussi Dortmund. Portugalczycy zdają sobie sprawę z wad i zalet niemieckiej drużyny. Wiedzą też, że Niemcy zawsze są wśród faworytów i na pewno nie zlekceważą swojego przeciwnika. Zwłaszcza, że sami mają własne problemy - konkretnie z pozycją napastnika. Paulo Bento - tak jak i jego poprzednicy - nie ma problemu z obstawieniem bramki i obrony, a w pomocy cierpi wręcz na nadmiar bogactwa. To właśnie w pomocy portugalskiej kadry gra supergwiazdor Realu Madryt - Cristiano Ronaldo. Jednak z prawdziwego zdarzenia "dziewiątki" Portugalia nie miała od lat. Prawdopodobnie więc o siłę ofensywną Portugalczyków będzie musiał zadbać Ronaldo. Czy Niemcom uda się go zatrzymać?

Składy:

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira, Thomas Mueller (93. Lars Bender), Mesut Oezil (87. Toni Kroos) - Lukas Podolski, Mario Gomez (80. Miroslav Klose)

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles (80. Silvestre Valera), Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani, Helder Postiga (70. Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo