Mistrzostwa Europy w Monachium. Srebrny medal dla sztafety 4 x 100 m kobiet

Mistrzostwa Europy w Monachium. Srebrny medal dla sztafety 4 x 100 m kobiet

Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda
Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda Źródło:PAP / Adam Warżawa
Ostatniego dnia mistrzostw Europy w Monachium kobieca sztafeta 4 x 100 metrów wywalczyła srebrny medal. Tuż przed startem dokonano zmian i Polki wystąpiły w sensacyjnym składzie z Pią Skrzyszewską i Anną Kiełbasińską na czele. Trener Jacek Lewandowski zaryzykował, co ostatecznie się opłaciło.

W piątek na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium Biało-Czerwone w składzie Ewa Swoboda, Nikola Horowska, Magdalena Stefanowicz, Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Martyna Kotwiła wzięły udział w eliminacjach sztafety 4 x 100 metrów.

W drugim biegu kwalifikacyjnym do finału ostatecznie pobiegły Stefanowicz, Kotwiła, Popowicz-Drapała i Swoboda. Biało-Czerwone z czasem 43,49 finiszowały jako trzecie w swojej serii, a ostatecznie zostały sklasyfikowane na szóstej pozycji. Najlepsze w eliminacjach okazały się być reprezentantki Wielkiej Brytanii, które dobiegły na metę w 42,83 s.

Monachium 2022. Finał kobiecej sztafety 4 x 100 m

Ostatecznie do finału awansowało osiem sztafet, trzy najlepsze z dwóch serii biegów oraz dwie reprezentacje z najlepszymi czasami. Sensacyjnie w składzie sztafety 4 x 100 znalazła się Anna Kiełbasińska, która zdobyła srebro na 400 metrów i w sztafecie 4 x 400 metrów, a Pia Skrzyszowska pobiegła ponad 30 min po finałowym biegu na 100 metrów przez płotki. Skład uzupełniły Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda, która chciała się zrehabilitować za czwarte miejsce w finale biegu na 100 metrów.

Pierwsza pobiegła Skrzyszowska, po której wcale nie było widać zmęczenia po wygranym finale biegu na 100 m przez płotki. Lekkoatletka zmieniała się jako druga i pałeczkę przekazała Kiełbasińskiej. Przed ostatnią zmianą Popowicz-Drapała utrzymała się w czołowej czwórce. Swoboda biegła fantastycznie i finiszowała jako druga z czasem 42.61. Złoto zdobyły Niemki, a brąz przypadł Włoszkom.