Polska wicemistrzyni świata ukarana. Fatum nad Biało-Czerwonymi

Katarzyna Zdziebło
Katarzyna Zdziebło Źródło:PAP/EPA / Tamas Vasvari
Tegoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie są bardzo nieudane w wykonaniu Katarzyny Zdziebło. Dwukrotna wicemistrzyni świata z Eugene została dwa razy zdyskwalifikowana.

Tegoroczne mistrzostwa świata nie są udane dla Katarzyny Zdziebło. 26-letnia Polka wcześniej sięgała w swojej karierze po mnóstwo medali mistrzostw Polski oraz w ubiegłym roku dwukrotnie sięgnęła po tytuł wicemistrzyni świata w chodzie na 20 i 35 km w Eugene. Ponadto wywalczyła srebro mistrzostw Europy w Monachium na dystansie 20 km.

Katarzyna Zdziebło straciła szanse na medal

W tym roku jest niestety inaczej. W finale chodu na 20 kilometrów podczas mistrzostw świata w Budapeszcie. Po 10. km Polka była dwudziesta, aż ostatecznie zdecydowano zdjąć ją z trasy z powodu czterech wniosków o dyskwalifikację lekkoatletki. Trzykrotnie związane to było z jej braku kontaktu z podłożem, a raz przez brak pełnego wyprostu kolana.

Niestety podobnie było w finale chodu na 35 km. Po dwudziestym kilometrze Katarzyna Zdziebło dostała trzeci wniosek o dyskwalifikacje, przez co musiała odczekać 3.5 minuty w strefie kar. To zabrało jej szansę na dobry wynik. Po 25. kilometrach najlepsza z Biało-Czerwonych była Olga Chojecka, która plasowała się na ósmej lokacie. 20 sekund za nią znajdowała się Katarzyna Zdziebło, będąca już po „przymusowym odpoczynku”.

Mistrzostwa świata: Katarzyna Zdziebło zawiodła

26-latka nie miała zamiaru się poddać i narzuciła olbrzymie tempo, którego nie wytrzymała jedna z zawodniczek, co spowodowało, że obie Polki awansowały o jedną pozycję do góry – Chojecka plasowała się na siódmej lokacie, a Zdziebło była tuż za nią. Niestety wraz z upływającym czasem wicemistrzyni świata z Eugene zaczęła słabnąć i na 28. kilometrze wyprzedziła ją Peruwianka Inga.

Ostatecznie niedaleko mety Katarzyna Zdziebło została ukarana czwartą dyskwalifikacją i została zdjęta z trasy przez sędziów. Dopatrzono się braku przeprostu w kolanie. Olga Chojecka zameldowała się na mecie na ósmej pozycji.