Tegoroczne mistrzostwa świata w siatkówce odbędą się na przełomie sierpnia i września, a w roli gospodarzy czempionatu wystąpią dwa państwa. Areną spotkań rozgrywanych w ramach turnieju staną się m.in. Gliwice i Katowice, gdzie zostaną rozegrane kluczowe spotkania turnieju.
Reprezentacja Polski wśród faworytów MŚ w siatkówce
W gronie faworytów do wygrania mistrzostw świata w siatkówce wymienia się reprezentację Polski, która będzie broniła tytułu wywalczonego w 2018 roku. Biało-Czerwoni nie mieli sobie równych także w 2014 roku, przez co stanie przed szansą na zdobycie trzeciego trofeum z rzędu. W walce o medale czempionatu powinny liczyć się także reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Francji, Brazylii czy Włoch, które zaprezentowały się z bardzo dobrej strony podczas tegorocznej Ligi Narodów.
Kadra reprezentacji Polski na MŚ w siatkówce
Nikola Grbić 22 lipca ogłosił nazwiska zawodników powołanych do szerokiej kadry na mistrzostwa świata. Z tego grona trener reprezentacji Polski wybrał 14 siatkarzy, którzy wystąpią w turnieju.
- Rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
- Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka
- Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba
- Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
- Libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski
Terminarz fazy grupowej
Mistrzostwa świata w siatkówce rozpoczną się 26 sierpnia, a faza grupowa turnieju potrwa do 31 sierpnia. Po kilku dniach przerwy najlepsze drużyny rozpoczną rywalizację w spotkaniach 1/8 finału, które potrwają od 3 do 6 września. Na 7 i 8 września zaplanowano z kolei ćwierćfinały, a 10 września poznamy triumfatorów półfinałów. Spotkanie finałowe oraz starcie o trzecie miejsce zostaną rozegrane dzień później.
Grupy
-
Grupa A:
Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko -
Grupa B:
Brazylia, Japonia, Kuba, Katar -
Grupa C:
Polska, Stany Zjednoczone, Meksyk, Bułgaria -
Grupa D:
Francja, Słowenia, Niemcy, Kamerun -
Grupa E:
Włochy, Kanada, Turcja, Chiny -
Grupa F:
Argentyna, Iran, Holandia, Egipt
MŚ w siatkówce 2022. Miasta-gospodarze
Po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) odebrała temu państwu prawo do organizacji mistrzostw świata. Ostatecznie rolę gospodarzy czempionatu przejęły dwa kraje: Polska i Słowenia, a mecze turnieju będą rozgrywane w trzech miastach: Gliwicach, Katowicach i Lublanie.
Stolica Słowenii stanie się areną zmagań drużyn, które rywalizują w grupach B, D, E i F. W Lublanie odbędą się także cztery mecze 1/8 finału. Katowice z kolei ugoszczą reprezentacje rywalizujące w grupach A i C oraz drużyny uczestniczące w półfinałach, meczu o trzecie miejsce i finale. Cztery spotkania 1/8 finału oraz dwa starcia ćwierćfinałowe odbędą się w Gliwicach.
Mistrzostwa świata w siatkówce. Zasady
W mistrzostwach świata w siatkówce biorą udział 24 reprezentacje, które podzielono na sześć cztero-zespołowych grup. Z każdej grup dwie drużyny z najlepszym dorobkiem punktowym uzyskają awans do 1/8 finału, przy czym w przypadku identycznego bilansu punktowego w pierwszej kolejności będzie liczyła się liczba wygranych meczów, a w dalszej kolejności stosunek setów oraz małych punktów.
Nie bez szans na awans do 1/8 finału będą miały także zespoły, które zajmą trzecie miejsca w swoich grupach. W tym przypadku cztery najlepsze ekipy z najwyższym dorobkiem punktowym również powalczą o awans do ćwierćfinałów.