Gdyńskie szczypiornistki zdeklasowały mistrzynie Polski

Vistal pokonał KGHM 28:22 (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
To spotkanie miało dwa oblicza - do przerwy gra toczyła się pod dyktando zawodniczek KGHM Metraco Zagłębia, ale w drugiej połowie gdynianki zdeklasowały mistrzynie Polski, które w tym fragmencie zdołały rzucić zaledwie siedem bramek.
Przyjezdne rozpoczęły od prowadzenia 3:0, jednak w 17. minucie po  rzucie Karoliny Szwed był remis 6:6. Drużyna z Lubina natychmiast odpowiedziała czterema trafienia - dwie bramki z rzutów karnych zdobyła Karolina Semeniuk-Olchawa i cztery minuty później Zagłębie wygrywało już 10:6.

Początek drugiej połowy również należał do gości, który po kolejnym rzucie karnym wykorzystanych przez Semeniuk-Olchawę prowadził w 38. minucie 18:13. Przez kolejnych 10 minut mistrzynie Polski tylko raz zdołały jednak pokonać dobrze dysponowaną Małgorzatę Gapską. Lubinianki raziły brakiem zdecydowania w ataku i kilka razy musiały oddawać rzuty z  wymuszonych pozycji po sygnalizacji przez arbitrów gry pasywnej.

Podobnych problemów w ofensywie nie miały natomiast reprezentantki Vistalu Łączpol, które po trafieniu z siedmiu metrów Sabiny Kobzar w 48. minucie po raz drugi doprowadziły do remisu, tym razem 19:19. Po raz pierwszy na prowadzenie gdynianki wyszły 120 sekund później, kiedy po  akcji Karoliny Siódmiak wygrywały 21:20.

Od tego momentu na parkiecie istniał tylko jeden zespół. W ciągu następnych 10 minut piłkarki Vistalu Łączpol zdobyły siedem bramek, na  co rywalki zdołały odpowiedzieć jedynie trafieniem Joanny Obrusiewicz. W  tym fragmencie gdyniankom wychodziło dosłownie wszystko i od wywalczenia pierwszego w historii klubu mistrzostwa Polski dzieli je  tylko jedno zwycięstwo.

Trzeci mecz finałowy: Vistal Łączpol Gdynia - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 28:22 (10:15).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 2-1 dla Vistalu. Kolejne spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę w Gdyni.

Vistal Łączpol Gdynia: Małgorzata Gapska - Karolina Siódmiak 5, Karolina Szwed 5, Sabina Kobzar 4, Karolina Sulżycka 4, Monika Głowińska 3, Katarzyna Koniuszaniec 3, Patrycja Kulwińska 2, Loredana Mateescu 2, Katarzyna Duran, Agnieszka Białek.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin: Monika Maliczkiewicz, Izabela Czarna, Natalia Cwirko - Karolina Semeniuk-Olchawa 7, Kinga Byzdra 7, Joanna Obrusiewicz 4, Monika Migała 3, Kaja Załęczna 1, Aneta Piekarz, Vanessa Jelic, Jelena Bader, Agnieszka Jochymek, Beata Orzeszka, Aleksandra Paluch.