FC Barcelona wciąż niepokonana w Primera Division

FC Barcelona wciąż niepokonana w Primera Division

Adriano cieszy się z gola (fot. PAP/EPA/TONI ALBIR)
FC Barcelona pokonała na własnym stadionie Valencię 1:0 (1:0) w meczu trzeciej kolejki Primera Division. Jedynego gola zdobył Adriano, który w 23. minucie spotkania popisał się pięknym uderzeniem z dystansu.
Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków gospodarzy, ale pierwszą okazję do zdobycia bramki miała Valencia - w jedenastej minucie Soldado dostał prostopadłą piłkę i bez zastanowienia uderzył - tuż przy słupku. W 19. minucie świetnie w polu karnym ustawił się Messi - pomimo swojego niewielkiego wzrostu złożył się do strzału głową. Argentyńczyk wszystko wykonał doskonale - przed stratą bramki Valencię uratował tylko refleks Diego Alvesa w bramce, który sparował strzał.

Cztery minuty później Alves musiał już skapitulować - Barcelona rozegrała krótki rzut rożny, po którym piłkę około 25 metrów przed bramką dostał Adriano. Zawodnik doskonale ją przyjął, podprowadził pod szesnastkę i z osiemnastu metrów huknął w samo okienko. Kolejną minutę później mogło być już 2:0 - Pedro wystartował do mocno zagranej prostopadłej piłki w pole karne i uderzył wślizgiem. Tym razem Alves znowu uratował zespół dzięki swojemu refleksowi.

W 26. minucie najlepszą okazję meczu zmarnował Cesc Fabregas - Gospodarze przejęli piłkę na 30 metrze przed bramką Walencji i od razu ruszyli do ataku. Futbolówkę dostał właśnie wbiegający w pole karne były zawodnik Arsenalu Londyn i sam na sam przelobował Alvesa, ale trafił tylko w słupek. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Po wznowieniu gry do ataku ruszyli goście, którzy w niczym już nie przypominali bezradnej drużyny z pierwszych 30 minut meczu. W oczach gasła za to Blaugrana - podopieczni Tito Vilanovy zagrali słaby ostatni kwadrans pierwszej połowy i w drugiej nie było wiele lepiej. Katalończycy wypracowali sobie tylko jedną sytuację bramkową - Fabregas jednak ponownie ją zmarnował. W 53. minucie Alexis Sanchez efektownie wymanewrował Ruiza w szesnastce i odegrał na siódmy metr do Fabregasa. Hiszpan - choć dostał idealną piłkę - i tak strzelił w trybuny.

Siedem minut później piłka wpadła do siatki Victora Valdesa. Tino Costa świetnie dośrodkował z rzutu wolnego, a Victor Ruiz uderzył, ale sędzia uznał, że podczas strzału Hiszpan był na spalonym. Goście z Walencji do końca meczu szukali swojej szansy, ale nie udało im się doprowadzić do wyrównania. Ich akcjom najczęściej brakowało precyzyjnego wykończenia.

FC Barcelona nie pokazała swojej najlepszej piłki, ale wygrała i jest jedynym zespołem w Primera Division, który po trzech kolejkach ma komplet punktów.

Zapis naszej relacji:

90+3 min. Koniec. FC Barcelona nie zagrała wielkiego meczu, ale wygrała. Walencja natomiast zapewne wyjedzie z Katalonii z niedosytem - nie była dziś gorsza od swoich przeciwników. Blaugrana z kolei nie przypominała zespołu, który w zeszłym sezonie na Camp Nou ograł Nietoperzy aż 5:1.

90+3 min. Rajd Messiego - minął dwóch piłkarzy, zatrzymał się na trzecim.

90+1 min. Jonas! Zobaczył wysuniętego Valdesa i uderzył - nad bramką. Mecz potrwa jeszcze trzy minuty.

90 min. I kolejny rzut rożny dla Walencji. Ależ blisko Victor Ruiz gola! Błąd Valdesa - wyszedł do piłki, ale nie spostrzegł nabiegającego obrońcy Walencji. Uderzył głową tuż nad bramką.

89 min. Xavi uderza z 20 metrów, ale trafia prosto w Ruiza.

88 min. Rami przerywa kontrę Messiego. Żółta kartka.

87 min. Sergio Busquets zmienia Alexisa Sancheza.

87 min. Piłka przeleciała nad Valdesem i już Cissokho składał się do strzału! Sytuację jednak uratował Adriano.

86 min. Korner dla Walencji.

85 min. Pięć minut do końca. Barcelona już chyba bardziej myśli o obronie wyniku.

82 min. Valdez zmienia Feghouliego.

81 min. Messi rusza z kontrą, ale zamiast efektownie wejść w pole karne ewidentnie czekał na faul. I doczekał się - metr przed szesnastką.

80 min. Pereira próbuje dośrodkowania, ale piłka ląduje wprost na głowie Pique. Gospodarze grają dość chimerycznie.

77 min. Guardado schodzi. Zmienia go Vieira. Gago z kolei zastępuje Albeldę.

76 min. Jonas był blisko! Nie trafił jednak czysto w piłkę i Valdes wyłapał piłkę. Przy okazji oberwał od napastnika Mascherano.

75 min. Feghouli faulowany i znowu będzie groźne dośrodkowanie w pole karne gospodarzy.

73 min. Guardado strzela, ale to był zły wybór. Piłka po rykoszecie ląduje w rękawicach Valdesa.

70 min. Dwadzieścia minut do końca. Blaugrana prowadzi, ale nie można powiedzieć, że ten mecz wygra.

67 min. Walencja spróbowała zagrać jak Barcelona - skończyło się niesłusznym spalonym.

64 min. Żółta kartka dla Albeldy.

64 min. Fabregas schodzi - dzisiaj ewidentnie zawiódł. Wchodzi Iniesta.

64 min. Jonas rusza z kontrą, ale piłkę odbiera mu Jordi Alba. Napastnik Walencji nie wierzy, że nie było przewinienia.

63 min. Krótkie rozegranie piłki i Barca znowu gra atak pozycyjny.

62 min. Adriano wbiega w pole karne na pełnej szybkości i uderza. Rykoszet i rzut rożny.

60 min. Rzut wolny dla Walencji. GOL? Nie ma! Sędzia dopatrzył się spalonego. Tino Costa dośrodkował, ale Ruiz był na małym spalonym.

59 min. Dobry strzał Adriano - ale prosto w Alvesa. To dziś najaktywniejszy piłkarz gospodarzy w ataku.

54 min. Co za popis Alexisa! Obrócił Ruizem w szesnastce i odegrał na siódmy metr do Fabregasa. Hiszpan dostał patelnię a i tak strzelił w trybuny. Zmarnował to jakby grał w polskiej ekstraklasie. Już powinien dzisiaj dwie bramki strzelić Cesc.

53 min. Messi wpada w piłką w pole karne ale zamiast strzelać podaje do Pedro. To był zły wybór.

52 min. Mascherano wygrywa w powietrzu i wybija. Barca rusza z kontrą, ale znowu zabrakło dokładnego ostatniego podania.

51 min. Słabe dośrodkowanie, ale Adriano wybił piłkę na rzut rożny. Goście się rozkręcają i wręcz przeważają na początku drugiej odsłony spotkania.

49 min. Barcelona rusza z kontrą, ale niedokładne podania powodują, że akcja traci impet. W końcu z dystansu strzela Adriano - ale tym razem gola nie będzie.

48 min. Rzut rożny dla Valencii. Alexis w ostatniej chwili wybija piłkę i Victor Ruiz nie oddaje strzału! Drugi rzut rożny słabszy - gospodarze wybijają.

47 min. Valencia w natarciu! Feghouli przepuszcza piłkę, a ze środka strzela Jonas - trafia jednak prosto w Pique.

46 min. Jordi Alba zmienia Daniego Alvesa. Sędzia wznawia mecz.

II połowa:

45+2 min. Koniec pierwszej połowy. Barcelona lepsza niż Valencia - zwłaszcza przez pierwsze trzydzieści minut podopieczni Vilanovy narzucili mocne tempo ukoronowane golem, świetną sytuacją Pedro i zmarnowaną setką Fabregasa. Ostatni kwadrans w powolnym tempie.

45+1 min. Rzut wolny z bocznej strefy boiska dla Barcelony. Alves wybił piłkę tuż przed Songiem na rzut rożny.

45 min. Guardado próbuje dośrodkować w pole karne gospodarzy - Pique jednak szybko wybija.

42 min. Barcelona wymieniła chyba z 50 podań na połowie Valencii bez straty. W końcu jednak była strata - nic z tego usypiania gości nie wyszło.

37 min. Pedro zagrał klepkę z Fabregasem, ale ostatnie zagranie w polu karnym już było niedokładne.

33 min. Soldado próbuje w dość żenujący sposób wymusić drugą żółtą kartkę dla Pique. Ma szczęście, że sam nie dostał kary.

30 min. Dani Alves próbował uderzać, ale wyszło mu niezłe wstrzelenie piłki na piąty metr. Adriano prawie przeciął to zagranie.

28 min. Żółta kartka dla Guardado za przeszkadzanie w rozegraniu stałego fragmentu gry.

26 min. Nieprawdopodobne - jak Fabregas tego nie trafił? Gospodarze przejęli piłkę na 30 metrze przed bramką Walencji i od razu ruszyli do ataku. Futbolówkę dostał wbiegający w pole karne Fabregas i sam na sam przelobował Alvesa, ale trafił tylko w słupek!

24 min. Teraz Pedro blisko gola! Napastnik szybko wbiegł w pole karne i uderzył z pierwszej piłki. Diego Alves poradził sobie jednak z tym uderzeniem - na refleks wybił ręką.

23 min. GOOOL! ADRIANO! CO ZA BOMBA! Goście zupełnie o nim zapomnieli! Krótkie rozegranie rzutu rożnego do stojącego poza polem karnym Adriano. Piłkarz przyjął i z osiemnastu metrów huknął w samo okienko.

22 min. Messi znalazł miejsce do strzału, ale piłka po rykoszecie wyleciała za boisko. Rzut rożny.

19 min. Messi! Znowu uderza głową - teraz po dośrodkowaniu Alvesa. Strzał był doskonały - Diego Valdes musiał się wykazać refleksem przy tej interwencji. Z ledwością sparował jego strzał.

16 min. Adriano dośrodkowuje, a głową strzela... Messi. Piłka była jednak dla niego trochę zbyt wysoko i Argentyńczyk przestrzelił.

15 min. Jordi Roura dopiero co zaczął być asystentem Vilanovy, a już musi prowadzić FC Barcelonę w meczu.

13 min. Żółta kartka dla Pique.

11 min. Gorąco pod bramka Barcelony! Prostopadła piłka do Soldado i strzał - tuż obok bramki!

8 min. Pedro znalazł miejsce do strzału - przełożył piłkę na lewą nogę i uderzył - Alves broni.

8 min. Prostopadła piłka do Soldado - stoperzy Blaugrany nie dali się jednak tak ograć jak w meczu z Realem i opanowali sytuację.

6 min. Feghouli żywiołowo atakuje prawą flanką - wszystko jednak przerwał w ostatniej chwili Mascherano.

4 min. Barcelona od początku próbuje narzucić swój styl gry. Póki co Valencia wszystko jednak kasuje 30 metrów przed bramką.

1 min. Gramy. Mecz poprzedzony ceremonią uhonorowania Iniesty za jego niedawny triumf w konkursie na najlepszego piłkarze UEFA. Tito Vilanova na trybunach.

Składy:

FC Barcelona: Valdes, Alves, Pique, Mascherano, Adriano, Xavi, Song, Fabregas, Messi, Alexis, Pedro

Valencia CF: Alves, Pereira, Rami, Ruiz, Cissokho, Albelda, Costa, Feghouli, Jonas, Guardado, Soldado

Przed meczem:

Blaugrana do starcia z popularnymi Nietoperzami przystąpi po porażce z Realem Madryt w dwumeczu o Superpuchar Hiszpanii. Królewscy przerwali trzyletni okres, kiedy to trofeum padało łupem wyłącznie Katalończyków. Dzisiaj przed piłkarzami Tito Vilanovy równie trudne zadanie - mecz z Valencią, trzecim zespołem poprzedniego sezonu Primera Division.

Piłkarze z Valencii od początku sezonu imponują formą. Co prawda do tej pory dwa razy zremisowali, ale zwłaszcza pierwszy z tych remisów jest szczególnie wartościowy - podopieczni Mauricio Pellegrino zremisowali z Realem Madryt 1:1 na jego własnym terenie. Warto również odnotować, że mieli szanse to spotkanie wygrać.

Na ławce Barcelony zabraknie dzisiaj Tito Vilanovy - trener Katalończyków został ukarany za zbyt mocne oprotestowywanie decyzji sędziego podczas ubiegłotygodniowego meczu z Osasuną i najbliższe dwa spotkania swojego zespołu obejrzy z trybun.

Przewidywane składy według "Sportu":

FC Barcelona: Valdes - Alba, Mascherano, Pique, Alves - Iniesta, Busquets, Xavi - Fabregas, Messi, Pedro

Valencia CF: Diego Alves - Cissokho, Victor Ruiz, Rami, Joao Pereira - Tino Costa, Albelda - Guardado, Jonas, Feghouli - Soldado