Klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Polscy skoczkowie w czołówce

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Polscy skoczkowie w czołówce

Dawid Kubacki i Piotr Żyła
Dawid Kubacki i Piotr ŻyłaŹródło:PAP / Grzegorz Momot
Anze Lanisek wygrał pierwszy konkurs skoków narciarskich w Engelbergu, a za plecami Słoweńca uplasowali się Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Obaj Polacy dzięki dobrym występom zajmują miejsca w czołówce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a o awans do czołowej dziesiątki walczy Kamil Stoch.

Liderzy polskiej kadry od początku sezonu 2022/2023 w skokach narciarskich prezentują się z dobrej strony, a wysoką formę potwierdzili w Engelbergu. Dawid Kubacki był drugi, Piotr Żyła trzeci, z kolei Kamila Stocha sklasyfikowano na ósmej pozycji. Wygrał Anze Lanisek, który jednak nie zdołał przegonić Kubackiego w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Słoweniec nadrobił jednak nieco straty i podczas niedzielnych zawodów może zniwelować różnicę punktową między nim a Polakiem.

Nie bez szans na awans na podium klasyfikacji generalnej jest Żyła, który jednak po obu konkursach w Engelbergu raczej na pewno będzie zajmował miejsce poza czołową trójką. Popularny „Wiewiór” traci bowiem 95 punktów do trzeciego Stefana Krafta, przez co musiałby wygrać w niedzielę i liczyć na fatalny występ Austriaka i słabsze skoki Halvora Egnera Graneruda, by awansować na podium.

10. Michael Hayboeck – 133 pkt

Po pierwszym konkursie w Engelbergu w czołowej dwudziestce klasyfikacji Pucharu Świata plasuje się Kamil Stoch, który z 122 punktami na koncie zajmuje 13. miejsce. 23. jest Paweł Wąsek (84 pkt), z kolei pozostali Biało-Czerwoni zajmują dalsze lokaty. Tomasz Pilch wywalczył do tej pory zaledwie osiem punktów, co daje mu 41. pozycję, Stefan Hula z czterema punktami jest 43., a Aleksander Zniszczoł 48. (dwa punkty).