TVP Sport opisuje, że próg skoczni po modernizacji skoczni im. Adama Małysza zmienił nachylenie z 10,5 stopnia na 11,0. To oznacza, że jest bardziej stromy niż wcześniej i zarazem trudniejszy. Zeskok natomiast postawiono zupełnie od nowa i nieco się podniósł. Wszystko wskazuje na to, że lot zawodników będzie niższy. W przeszłości była grupa zawodników, która narzekała na obiekt w Wiśle. Wśród krytyków widzieliśmy choćby Simona Ammanna, który rzadko na nim startuje. Teraz będzie jeszcze trudniej niż zwykle.
Stefan Kraft straci rekord
Dotychczas najdalszy ustany skok w zawodach międzynarodowych zimą oddał Stefan Kraft. Austriak 8 stycznia 2013 roku osiągnął w Wiśle 139 metrów. Jego rekord przetrwał naprawdę długo, lecz od piątku w statystykach będzie widniał nowy. Oficjalne potwierdzenie nadeszło od przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
– Na liście startowej do piątkowego treningu nie będzie wpisany żaden rekord skoczni. Będziemy mieli nowy rekord – podkreślił w rozmowie z TVP Sport Horst Nilgen, oficer prasowy cyklu Pucharu Świata.
Teraz wydaje się, że o odległość 139 metrów może być jeszcze trudniej niż w poprzednich latach. Według organizatorów skoczkowie zauważą w trakcie lotu zmiany, których dokonano w ostatnich miesiącach. Z perspektywy kibica poprawki z kolei nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.
PolSKI Turniej 2024. Dokładny terminarz cyklu
Przed nami czas, w którym będziemy się emocjonować skokami narciarskimi w Polsce na najwyższym poziomie. Na skoczni w Wiśle w piątek zostanie zainaugurowany PolSKI turniej. W sobotę odbędzie się konkurs duetów, a dzień później rywalizacja indywidualna. Następnie skoczkowie przeniosą się do Szczyrku, a historyczna impreza zostanie zakończona w Zakopanem.
Być może zmagania w Polsce będą dobrą okazją do przełamania dla biało-czerwonych. Dotychczas naszym zawodnikom nie wiedzie się w tym sezonie dobrze. Potwierdzeniem jest choćby fakt, że żaden z nich nie uplasował się jeszcze w czołowej dziesiątce konkursów Pucharu Świata. Tymczasem rozegrano ich już dwanaście.
Wisła
12 stycznia, piątek
- 16:00 – oficjalny trening
- 18:00 – kwalifikacje
13 stycznia, sobota
- 15:00 – seria próbna
- 16:00 – konkurs duetów
14 stycznia, niedziela
- 16:00 – seria próbna
- 18:00 – konkurs indywidualny
Szczyrk
16 stycznia, wtorek
- 16:00 – oficjalny trening
- 18:00 – kwalifikacje
17 stycznia, środa
- 16:30 – seria próbna
- 17:30 – konkurs indywidualny
Zakopane
19 stycznia, piątek
- 15:30 – oficjalny trening
- 18:00 – kwalifikacje
20 stycznia, sobota
- 15:00 – seria próbna
- 16:00 – konkurs drużynowy
21 stycznia, niedziela
- 15:00 – seria próbna
- 16:00 – konkurs indywidualny
Czytaj też:
Zaskakująca decyzja TVP ws. skoków narciarskich. Powrót znanego komentatoraCzytaj też:
Tego obawia się Adam Małysz. Chodzi o przyszłość polskich skoków