Legia – Barwy, herb i stadion
Tradycyjne kolory związane z warszawską Legią to czerwony, biały, zielony i czarny. Dwa pierwsze odwołują się oczywiście barw polskiej flagi, kolor zielony nawiązuje do wojskowych korzeni CWKS. Czerń z kolei to odwołanie do Czarnych Lwów, uznawanych za pierwszy w Polsce klub sportowy. Zawodnicy Legii zwykle grają w koszulkach białych lub zielonych. Na piersi piłkarzy widnieje znaczek „L”, natomiast herb klubu zwykle znajduje się na spodenkach, co wyróżnia Legię spośród polskich klubów.
Swoje mecze Legia rozgrywa na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, położonym przy ulicy Łazienkowskiej 3. Pierwsze spotkanie na tym obiekcie rozegrano w roku 1930. Był to mecz z CF Europa Barcelona (dziś już klub ten nie istnieje). Dzisiejsza pojemność stadionu to 31 tys. miejsc. Najsłynniejszą Trybuną na Legii, a może i w całej Polsce, jest trybuna północna – tzw. Żyleta, na której zasiadają najbardziej fanatyczni kibice klubu.
Legia – początki
Za rok powstania Legii przyjmuje się 1916, w którym powołano do życia piłkarską drużynę Legionów Polskich. Do założenia klubu doszło w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie stacjonowali wówczas żołnierze. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej klub reaktywowano w 1920 roku jako Wojskowy Klub Sportowy Warszawa. Dopiero w 1922 roku do gry w zespole dopuszczono osoby cywilne, wcześniej w klubie grali jedynie żołnierze. Zmieniono też nazwę na Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa i doprowadzono do fuzji z najstarszym w Warszawie klubem sportowym – "Koroną". Tuż przed wojną, w 1938 roku piłkarska drużyna Legii została jednak rozwiązana. Pozostawiono jedynie sekcję tenisową, pływacką i motorową.
Legia – po II wojnie światowej
W kwietniu 1945 roku reaktywowano drużynę jako I Wojskowy Klub Sportowy Warszawa, dodając dwa miesiące później nazwę „Legia”. W 1949 roku do nazwy doszedł jeszcze człon „Centralny”. Jako klub objęty patronatem Ludowego Wojska Polskiego Legia mogła sprowadzać piłkarzy innych klubów w ramach poborów do wojska.
W 1955 roku Legia po raz pierwszy w swojej historii wygrała w finale Pucharu Polski, pokonując Lechię Gdańsk 5:0. Z kolei 20 listopada tego samego roku zdobyła mistrzostwo Polski. Był to też pierwszy w historii polskich rozgrywek dublet. Z kolei pierwszą „potrójną koronę” polskiego futbolu Legia zdobyła w 1994 roku, zdobywając mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Polski.
Legia – współcześnie
W 1997 roku Legię przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną. Sponsor próbował zmienić nazwę zespołu na CWKS „Legia-Daewoo” Warszawa, co spotkało się ze zdecydowanie negatywnym przyjęciem ze strony kibiców. W 2001 roku po wycofaniu się Daewoo Legia powróciła do nazwy ASPN CWKS „Legia” Warszawa SSA. W 2004 roku klub kupiła Grupa ITI Holdings SA. W 2005 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała o modernizacji stadionu. Nowy stadion otwarto w 2010 roku.
W styczniu 2014 roku Grupa ITI zdecydowała się na sprzedaż Legii. Udziały nabyli Dariusz Mioduski i Bogusław Leśnodorski, a we wrześniu dołączył do nich Maciej Wandzel. W marcu 2017 roku Mioduski odkupił od dwóch pozostałych udziały w spółce Legia Holding i został samodzielnym właścicielem Legii Warszawa S.A. Na stanowisku prezesa zarządu zastąpił Leśnodorskiego.
Legia – sukcesy
Do 2018 roku Legia 13 razy zdobywała mistrzostwo Polski i po 12 razy zajmowała drugie oraz trzecie miejsce. Puchar Polski „Legioniści” wywalczyli rekordowe 19 razy. Najdalej w rozgrywkach europejskiej Ligi Mistrzów (wówczas Puchar Europy) Legia doszła do półfinału – miało to miejsce w 1970 roku. W 1991 roku klub dotarł też do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów.