Tokio 2020. Świetne występy Polaków przyniosły efekt. Awansowaliśmy w klasyfikacji medalowej

Tokio 2020. Świetne występy Polaków przyniosły efekt. Awansowaliśmy w klasyfikacji medalowej

Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec
Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec Źródło:Newspix.pl / Tomasz Markowski
Początek Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wykonaniu Polaków nie wyglądał obiecująco. Po kilku dniach Biało-Czerwoni zaczęli jednak zdobywać kolejne krążki, co szybko przyniosło efekt w postaci awansu w klasyfikacji medalowej. Nasi reprezentanci za sprawą dobrych występów lekkoatletów i żeglarek plasują się już w drugiej dziesiątce.

Jeszcze przed dwunastym dniem Polska zajmowała dopiero 42. miejsce w klasyfikacji medalowej z dwoma krążkami na koncie. Przypomnijmy, jako pierwsze na podium stanęły wioślarki z czwórki podwójnej, które wywalczyły srebro, a później dorobek Biało-Czerwonych powiększyli biegacze, zdobywając złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów.

We wtorek 3 sierpnia nasz dorobek znacznie się powiększył, a to za sprawą kajakarek, młociarek oraz Tadeusza Michalika, który wywalczył brąz w zapasach. Te cztery medale pomogły Biało-Czerwonym awansować na 22. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Polacy znowu awansowali

Kolejny dzień przyniósł kolejne sukcesy. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill sięgnęły po srebro w żeglarstwie, a Patryk Dobek finiszował jako trzeci w finale na 800 metrów. Złoto i brąz wywalczyli Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, potwierdzając polską dominację w rzucie młotem. Tym samym z 10 medalami na koncie (trzy złote, trzy srebrne i cztery brązowe), Biało-Czerwoni przesunęli się na 19. miejsce w klasyfikacji. Bezpośrednio wyprzedzają nas Szwajcarzy, którzy mają o dwa krążki więcej.

Po trzynastym dniu zmagań stawce niezmiennie przewodzą Chińczycy, którzy do tej pory wywalczyli 70 medali (32 złote, 22 srebrne i 16 brązowych). Reprezentanci Państwa Środka wyprzedzają Amerykanów (79 medali, w tym 25 złotych) oraz Japończyków (21 medali, w tym siedem złotych).