Polska kolarka mistrzynią świata

Katarzyna Pawłowska (fot. PAP/EPA/JOE CASTRO)
Katarzyna Pawłowska zdobyła w Melbourne złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym w konkurencji scratch. 22-letnia zawodniczka klubu Jedynka Limaro Kórnik została pierwszą Polką w historii, która stanęła na podium imprezy tej rangi.
Po 40 okrążeniach toru (10 km) o podziale medali miał zadecydować finisz z dużej grupy. Pawłowska była najszybsza, wyprzedzając Australijkę Melissę Hoskins i Belgijkę Kelly Druyts.

- Nadal nie wierzę i jeszcze to do mnie nie dotarło. Zostałam zamknięta, ale potem zebrałam się w sobie i udało mi się wygrać. Żałuję, że wyścigi w których się specjalizuję, czyli scratch i punktowy, nie są w programie igrzysk olimpijskich, ale może za kilka lat to się zmieni -  powiedziała zawodniczka na antenie Eurosportu.

Pawłowska wywalczyła czwarty złoty medal dla Polski w  historii mistrzostw świata. Wcześniej zdobywali je: Janusz Kierzkowski w  1973 roku (1 km ze startu zatrzymanego), tandem Benedykt Kocot i Janusz Kotliński w 1976 oraz Lech Piasecki w 1988 (5 km na dochodzenie).

W polskiej ekipie radość z sukcesu Pawłowskiej przeplatała się ze  smutkiem i rozczarowaniem po słabym starcie innych zawodników. Rafałowi Ratajczykowi nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej w omnium (wielobój). Prawo startu w Londynie gwarantowało mu ósme miejsce. Dwudniową rywalizację zakończył jednak dopiero na 12. pozycji. Mistrzem świata został Australijczyk Glenn O'Shea.

W eliminacjach sprintu indywidualnego, czyli na 200 metrów ze startu lotnego, Damian Zieliński uzyskał 26. czas i nie zakwalifikował się do  1/16 finału (wbrew nomenklaturze, na tym etapie ściga się 24 zawodników). W sobotę w półfinałach tej królewskiej konkurencji wystąpią: Francuz Gregory Bauge, Brytyjczycy Chris Hoy i Jason Kenny oraz Australijczyk Shane Perkins.

Na półmetku omnium kobiet Małgorzata Wojtyra, która ma już kwalifikację olimpijską w kieszeni, zajmuje szóste miejsce. W sobotę trzy pozostałe konkurencje wielobojowe.