Legia dwa razy prowadziła - i zremisowała. Metalurgs-Legia 2:2

Legia dwa razy prowadziła - i zremisowała. Metalurgs-Legia 2:2

Daniel Ljuboja (fot. PIOTR KUCZA/newspix.pl) Źródło:Newspix.pl
Piłkarze Legii Warszawa zremisowali z łotewskim Metalurgsem Lipawa 2:2 (1:1) w wyjazdowym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej. Rewanż odbędzie się za tydzień.
Piłkarze Legii zagrali na Łotwie bez kilku podstawowych zawodników. Kontuzje wyeliminowały Rafała Wolskiego, Ivicę Vrdoljaka i Dicksona Choto, a na ławce rezerwowych rozpoczął mecz rekonwalescent Danijel Ljuboja.

W pierwszym składzie Legii nie było nowych zawodników (w 69. minucie wszedł sprowadzony z ŁKS Łódź Marek Saganowski), jeśli nie liczyć wracającego z wypożyczenia z Lechii Gdańsk Jakuba Koseckiego. Na ławce pozostał sprowadzony latem reprezentant Słowenii Marko Suler.

Mecz rozpoczął się dla Legii znakomicie. W 20. minucie do siatki rywali trafił Michał Kucharczyk - jeden z trzech piłkarzy skreślonych pod koniec maja przez Franciszka Smudę z kadry Polski na Euro 2012. Napastnik Legii wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Metalurgsa Pavelsem Dorosevsem.

W pierwszej połowie przewaga należała do Legii, ale tuż przed przerwą podopieczni Jana Urbana dość niespodziewanie stracili bramkę. Obrońcy gości nie upilnowali wprowadzonego chwilę wcześniej Litwina Rytisa Leliugi, który strzałem głową przy słupku pokonał Dusana Kuciaka.

Chwilę po wznowieniu gry w drugiej połowie znów z dobrej strony pokazał się Kucharczyk, którym tym razem zaliczył asystę. Po jego podaniu gola na 2:1 dla Legii zdobył Kosecki.

W 68. minucie sytuacja zdobywców Pucharu Polski stała się jeszcze bardziej komfortowa - wówczas za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić obrońca gospodarzy Dzintars Zirnis (faul na Koseckim).

Grający w przewadze legioniści oddali jednak inicjatywę rywalom, co zemściło się w 81. minucie. Po faulu Inakiego Astiza sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał Oskars Kljava.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się 26 lipca w Warszawie (godz. 20.30).

Metalurgs Lipawa - Legia Warszawa 2:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Michał Kucharczyk (20), 1:1 Rytis Leliuga (43-głową), 1:2 Jakub Kosecki (47), 2:2 Oskars Kljava (81-karny).

Czerwona kartka: Dzintars Zirnis (68, Metalurgs, za drugą żółtą).

Sędzia: Antti Munukka (Finlandia). Widzów: ok. 4 tys.

Metalurgs: Pavels Dorosevs - Mindaugas Baguzis, Pavels Mihadjuks, Pavels Surnins (33-Rytis Leliuga), Dzintars Zirnis - Oskars Kljava, Valerijs Afanasjevs (70-Tomas Mezs), Genadijs Solonicins, Tomas Tamosauskas - Vladimiras Kamess (90-Dmitrijs Hmizs), Roberts Savalnieks.

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Jakub Kosecki, Daniel Łukasik (90-Dominik Furman), Janusz Gol (76-Danijel Ljuboja), Miroslav Radović, Michał Żyro (69-Marek Saganowski) - Michał Kucharczyk.

Zapis naszej relacji minuta po minucie:

94 min. - Koniec! Łotysze szaleją ze szczęścia - grając w dziesiątkę potrafili nie przegrać z Legią!

93 min. - Tym razem niecelnie uderza Kucharczyk. Piłkarze Legii długo będą się zastanawiać w jaki sposób nie wygrali tego meczu.

91 min. - Kosecki nie trafia w bramkę.

90 min. - Kamass schodzi z boiska. W jego miejsce na placu gry pojawia się Hmizs.

89 min. - Dominik Furman wchodzi na boisko za Łukasika.

88 min. - Po rzucie rożnym wykonywanym przez Kucharczyka uderza Radović - ale tym razem Dorosevs nie musi już interweniować.

87 min. - Ljuboja pięknie uderza z 15 metrów - ale Dorosevs broni jeszcze piękniej.

86 min. - Kosecki! Ale kończy się na rzucie rożnym.

83 min. - Ljuboja dośrodkowuje w pole karne, tam główką zgrywa piłkę na piąty metr Kucharczyk - ale tam niestety nie było Saganowskiego...

81 min. - Trener Legii jest wściekły! Powtarza się scenariusz z pierwszej połowy.

80 min. -
GOOOL! Klava nie myli się z rzutu karnego. Znów jest remis.

79 min. - Coś niesamowitego! Astiz fauluje w polu karnym Kamessa - i sędzia wskazuje na "jedenastkę"!

78 min. - Niemal cała drużyna Legii znajduje się na połowie rywala. Legionistom brakuje jednak ostatniego podania.

77 min. - Na boisku pojawia się Ljuboja, który zastępuje Janusza Gola.

76 min. - Rzut wolny dla Metalurgsa, piłka odbija się od jednego z Łotyszy co myli Kuciaka, który ląduje na ziemi. Piłkę szczupakiem próbuje trafić w pustą bramkę, ale na szczęście dla Legii - myli się.

75 min. - Kuciak ratuje Legię po błędzie Jędrzejczyka wychodząc na szesnasty metr i uprzedzając atakującego Savalnieksa.

74 min. - Kolejny faul Tamošauskasa. Czy Metalurgs będzie kończył w dziewiątkę?

72 min. - Kosecki szuka w polu karnym Marka Saganowskiego - ale podanie jest zdecydowanie za mocne.

71 min. - Trener Metalurgsa też zmienia piłkarza - Mezs wchodzi na boisko za Afanasjevsa.

71 min. - Zmiana w zespole Legii - Marek Saganowski wchodzi na boisko za Żyro.

70 min. - Kosecki wychodzi z szybką kontrą - i pada po faulu Surninsa. Sędzia sięga po kartkę - to już druga żółta kartka dla tego zawodnika. Metalurgs gra w dziesiątkę!

69 min. - Kontra Łotyszy kończy się strzałem Kamessa - legioniści wybijają piłkę na róg.

68 min. - Kosecki przedziera się w pole karne i podaje do... Trudno powiedzieć do kogo. Legia traci okazję na groźną akcję.

66 min. - Dośrodkowanie w pole karne Legii, Dusan Kuciak wychodzi do piłki, łapie ją i... pada na murawę po zderzeniu z rywalem. Na szczęście po chwili Słowak podnosi się z boiska - i jest już gotowy do gry.

65 min. - Legia rusza z atakiem - Radović próbuje podawać do Janusza Gola. Próbuje. Legia traci piłkę, Łukasik musi faulem zatrzymywać akcję Łotyszy, a sędzia sięga po żółtą kartkę.

61 min. - Jędrzejczyk dośrodkowuje w pole karne, ale Janusz Gol nie jest w stanie opanować piłki. Przewaga Legii jest miażdżąca.

60 min. - Żyro podaje do Koseckiego, ale strzał pomocnika Legii został zablokowany. Legia nadal atakuje.

57 min. - Tamošauskas w środku pola fauluje Radovicia. Łotewski piłkarz ma już na koncie żółtą kartkę - musi uważać.

56 min. - Teraz piłkę nad bramką Dorosevsa przerzuca Janusz Gol.

55 min. - Żyro strzela z 16 metrów - niecelnie.

54 min. - Naciskani Łotysze wycofują piłkę do bramkarza, a ten wybija piłkę - byle dalej od swojej bramki. Legia szuka trzeciej bramki.

51 min. - Atakuje Legia. Najpierw strzela Żyro, potem Gol, potem znowu Gol - Łotysze nie są w stanie przekroczyć linii środkowej boiska.

50 min. - Błąd Koseckiego w defensywie, Afanasjevs popędził w pole karne, ale dośrodkowanie z boku boiska nie trafia do żadnego z Łotyszy.

48 min. - Łotysze mszczą się na Koseckim - dwa ostre faule na pomocniku Legii, po jednym z nich Klava zostaje ukarany żółtą kartką.

47 min. - Fenomenalny początek drugiej połowy. Kucharczyk podaje do Koseckiego a aktywny w tym meczu Kosecki wyprowadza Legię na prowadzenie!

46 min. - Gramy! Oba zespoły przystępują do drugiej połowy meczu bez zmian.

45 min. - Legia rzuca się do ataku. Kucharczyk faulowany przed polem karnym. Sam podchodzi do rzutu wolnego - ale trafia prosto w bramkarza. Więcej szans w tej połowie Legia mieć już nie będzie - sędzia odgwizduje koniec pierwszej części meczu.

43 min. - Niewykorzystane sytuacje się mszczą... Afanasjevs zagrywa z prawego skrzydła do rezerwowego Leliugi, ten trafia piłkę głową - i niestety jest 1:1.

42 min. - Tymczasem szansę mieli Łotysze - Savelnikis dośrodkowywał z rzutu rożnego w pole karne, tam jednak sytuację wyjaśnił grający z opatrunkiem na głowie Wawrzyniak.

41 min. - Gol do Kucharczyka - napastnik Legii jest jednak na spalonym. Coraz bardziej pachnie drugim golem.

37 min. - Legia ma przewagę - na razie jednak nie przekłada się to na bramki. Żyro znów zagrał nie najlepiej z rzutu rożnego - trener powinien popracować z nim nad stałymi fragmentami gry.

34 min. - Zmiana w drużynie Metalurgsa. Boisko opuszcza Surnins, a na placu gry pojawia się Leliuga.

31 min. - Tamošauskas znów fauluje - i sędzia sięga po żółtą kartkę. Łotysze grają ostro.

28 min. - Znów Kucharczyk - tym razem uderza z pierwszej piłki po podaniu Żyro. Piłka trzepocze w siatce - niestety tylko bocznej. Chwilę później napastnik Legii jest faulowany przez Tamošauskasa.

24 min. - Łotysze faulują, a Polacy strzelają - Radović nie trafia jednak w bramkę.

22 min. - Łotysze rzucili się do ataku. Atakowali tak agresywnie, że aż... skończyło się na żółtej kartce dla Zirnisa.

20 min. - GOL! Kucharczyk! Napastnik Legii tym razem był pierwszy przy zagranej do niego prostopadle piłce i pewnie pokonał bramkarza Łotyszy!

18 min. - Wawrzyniak po raz kolejny pada na boisko. Potrzebna jest interwencja lekarzy. Na szczęście obrońca wraca do gry.

14 min. - Kucharczyk nie doszedł do prostopadłego podania od Żyro - kończy się na rzucie rożnym. Ale Legia wygląda coraz lepiej. Niestety Żyro z rzutu rożnego już tak ładnie nie podał...

13 min. - Savalnieks uderza z dystansu na bramkę Kuciaka - strzał zostaje jednak zablokowany.

11 min. -  Znów Legia - Radović zagrywa do Koseckiego, ale pomocnik stołecznej drużyny przegrywa pojedynek biegowy z bramkarzem Metalurgsa.

10 min. - Wreszcie groźny atak Legii. Kosecki dostaje piłkę na lewym skrzydle i zagrywa w pole karne do Kucharczyka. Napastnika reprezentacji Polski ubiega jednak zawodnik Metalurgsa. Szkoda.

9 min. - Legia ma zdecydowaną przewagę - ale tylko jeśli chodzi o "proporcję sił" między kibicami. Na trybunach słychać niemal wyłącznie doping kibiców Legii. Stołeczna drużyna może się czuć tak, jakby grała u siebie.

8 min. - Bramkarz Metalurgsa ma pierwszy kontakt z piłką. Co ciekawe nie po strzale, ale po podaniu z głębi pola od... Janusza Gola.

6 min. - Metalurgs znów pod bramką Legii, ale po wrzucie z autu piłkę przejmuje Kosecki. Próba kontrataku kończy się jednak stratą.

5 min. - Legia by zaatakowała, gdyby Kucharczyk nie zgubił piłki.

3 min. - Spotkanie zaczyna się nieoczekiwanie od ataków piłkarzy Metalurgsa. Kuciak wyłapuje wrzutkę z rzutu wolnego po faulu na Klavie.

0 min. - Gramy! Przed meczem boisko spowił dym - kibice Legii odpalili race.

Składy:

Legia:
Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Daniel Łukasik, Janusz Gol, Jakub Kosecki, Miroslav Radović, Michał Żyro - Michał Kucharczyk.

Metalurgs: Pavels Dorosevs - Oskars Klava, Dzintars Zirnis, Vladimirs Kamess, Tomas Tamošauskas - Roberts Savalnieks, Pavels Surnins, Pavels Mihadjuks, Valerijs Afanasjevs, Genadijs Solonicins - Mindaugas Baguzis

Legia jest zdecydowanym faworytem meczu z Łotyszami - choć warszawska drużyna nie wzmocniła się zbyt poważnie przed nadchodzącym sezonem, to jednak z Rafałem Wolskim, Michałem Żyro, Miroslavem Radoviciem, Danielem Ljuboją i Markiem Saganowskim w składzie powinna poradzić sobie z Łotyszami. Metalurgs Lipawa był wprawdzie dwukrotnie mistrzem Łotwy - ale największym pucharowym osiągnięciem zespołu z Łotwy było zakwalifikowanie się do rundy zasadniczej Pucharu UEFA w sezonie 2004/2005, w której jednak Łotysze przegrali dwukrotnie z Schalke Gelsenkirchen - 1:4 i 0:5. W sezonie 1999/2000 Metalurgs w rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA przegrał w dwumeczu z Lechem Poznań (w Poznaniu było 3:1 dla Lecha, na Łotwie wygrał Metalurgs 2:3).

Jan Urban, nowy-stary trener Legii zapewnia, że jego piłkarze nie zlekceważą rywala, ale każdy wynik dwumeczu inny niż zdecydowane zwycięstwo Legii byłby sporą niespodzianką. Legia od lat ma ambicje, by znów dzielić i rządzić w polskiej piłce - i od lat rozczarowuje kibiców. Jeśli ten sezon ma być inny - Legia powinna zacząć od pewnego zwycięstwa nad Metalurgsem.