Znaczny awans Polaków w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni na podium

Znaczny awans Polaków w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni na podium

Wojciech Nowicki
Wojciech NowickiŹródło:PAP / Adam Warżawa
Po trzech dniach mistrzostw Europy w lekkoatletyce Polacy zajmowali dopiero siódme miejsce w klasyfikacji medalowej. Sukcesy Wojciecha Nowickiego i Adrianny Sułek pomogły jednak poprawić Biało-Czerwonym swoją pozycję, dzięki czemu przed startem kolejnych konkurencji plasują się w ścisłej czołówce.

Podczas poprzednich mistrzostw Europy polscy lekkoatleci wywalczyli aż 12 krążków i ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Jeszcze przed startem tegorocznego czempionatu było wiadomo, że o powtórzenie tego osiągnięcia będzie niezwykle trudno.

ME w lekkoatletyce. Udany początek Polaków

Biało-Czerwoni jednak już pierwszego dnia zmagań dostarczyli wielu pozytywnych emocji, a po złoto w maratonie sięgnęła Aleksandra Lisowska. Jej świetny występ sprawił, że razem z koleżankami zajęła także trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej, dzięki czemu Polki wywalczyły brąz.

Trzeciego dnia mistrzostw dorobek naszej reprezentacji powiększył się o kolejne krążki. Srebro i brąz w biegu na 400 metrów wywalczyły Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska, a drugie miejsce w rzucie młotem dość nieoczekiwanie zajęła Ewa Różańska. Te zdobycze sprawiły, że Biało-Czerwoni awansowali na siódme miejsce w klasyfikacji medalowej.

Nowicki i Sułek z medalami

Polacy poprawili swoją pozycję po kolejnym dniu rywalizacji, kiedy to złoto w rzucie młotem zdobył Wojciech Nowicki, a srebro w siedmioboju zdobyła Adrianna Sułek. Tym samym nasi reprezentanci mają na swoim już siedem medali, w tym dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe. Ten dorobek pozwolił Biało-Czerwonym na awans na drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, ex aequo z Hiszpanami. Prowadzą Niemcy, którzy mają na swoim koncie już 11 krążków, w tym aż pięć złotych.

Kolejna szansa na powiększenie dorobku medalowego nadejdzie w piątek 19 sierpnia, kiedy to o miejsce na podium w biegu na 1500 metrów powalczy Sofia Ennaoui. Tego dnia odbędą się także m.in. finały na 200 metrów kobiet i mężczyzn oraz rywalizacja płotkarzy na 400 metrów, jednak bez udziału Polaków. To oznacza, że inne nacje staną przed szansą wyprzedzenia Biało-Czerwonych w klasyfikacji medalowej.