Sensacja stała się faktem. VAR nie uznał dwóch goli dla Belgii

Sensacja stała się faktem. VAR nie uznał dwóch goli dla Belgii

Belgia – Słowacja
Belgia – Słowacja Źródło:PAP/EPA / Robert Ghement
Kolejnego dnia Euro 2024 Belgia podjęła Słowację w pierwszym meczu fazy grupowej. Dość niespodziewanie to skazywane na pożarcie Sokoły strzeliły pierwszą bramkę.

Na Euro 2024 oglądaliśmy dotychczas sporo bramek. W większości spotkań górą byli faworyci, jak np. Niemcy, którzy rozbili Szkocję 5:1 w meczu otwarcia.

Największe niespodzianki na Euro 2024

Piękno futbolu jest takie, że to niżej notowana drużyna może zaskoczyć i pokonać faworytów. Tak było w przypadku meczu Węgry – Szwajcaria. Ci pierwsi w cuglach wygrali grupę G w eliminacjach do Euro 2024, oraz notowali kapitalną passę około dwóch lat bez porażki.

Zupełnie inna sytuacja była w Szwajcarii. W lokalnych mediach mówiło się o sprzeczkach, a ponadto tamtejsza federacja piłkarska złożyła skargę do UEFA na stan murawy na boisku, na którym zawodnicy przygotowywali się do mistrzostw Europy. Mimo tych problemów to Szwajcarzy zaskoczyli Węgrów i wygrali 3:1 w pierwszym meczu mistrzostw Europy.

Ogromną niespodzianką zakończył się także mecz Rumunii z Ukrainą. Faworytami w tym starciu byli nasi wschodni sąsiedzi, ale kolektyw ich rywali oraz piękna bramka Nicolae Stanciu sprawiła, że ten mecz skończył się wynikiem 3:0.

Sensacyjny początek meczu Belgia – Słowacja

Żadnych niespodzianek nie spodziewano się po spotkaniu Belgów ze Słowakami. Czerwone Diabły na niemal każdym turnieju są wymieniani w gronie faworytów do końcowego triumfu. Dotychczas się to nie udawało, dlatego sprowadzono Domenico Tedesco, by tę sytuację zmienić.

Jednak przebieg tego spotkania do tej pory ma dość nieoczekiwany obrót. To reprezentacja Słowacji w 7. minucie objęła prowadzenie po trafieniu 30-letniego napastnika Slavii Praga – Ivana Schranza. Ten zawodnik znalazł się we właściwym miejscu i czasie, by dobić odbitą futbolówkę przez Koena Casteelsa. Defensorzy Belgii sygnalizowali spalonego, ale po interwencji VAR okazało się, że gol został zdobyty prawidłowo.

VAR nie uznał Belgom dwóch goli

Belgowie byli w stanie doprowadzić do wyrównania dopiero w 56. minucie. Na listę strzelców wpisał się Romelu Lukaku, który otrzymał świetne podanie od Onany. W tej sytuacji również musiał interweniować VAR, który ostatecznie cofnął tego gola z powodu spalonego.

W 62. minucie 100-procentową sytuację miał Johan Bakayoko. Belg otrzymał kapitalne podanie i miał niemal pustą bramkę. Skrzydłowy oddał szybki strzał po ziemi, ale ofiarnie z linii wybił futbolówkę David Hancko, który przypłacił tę interwencję kontuzją.

W 86. minucie Belgowie w końcu dopięli swego. Wyrównującego gola strzelił Lukaku i tym razem nie było podstaw, by nie uznać tego trafienia. Mimo to wóz VAR dopatrzył się ręki Opendy, który asystował do swojego bardziej doświadczonego kolegi. I w tej sytuacji bramka nie została uznana