Piękna gra Polaków w pierwszej połowie nie wystarczyła. Francuzi grają dalej

Piękna gra Polaków w pierwszej połowie nie wystarczyła. Francuzi grają dalej

Reprezentacja Polski w piłce nożnej, Olivier Giroud
Reprezentacja Polski w piłce nożnej, Olivier Giroud Źródło:PAP/EPA / Friedemann Vogel
Reprezentacja Polski uległa Francuzom w 1/8 finału mistrzostw świata 1:3. Trójkolorowi zameldowali się w ćwierćfinale i wkrótce poznają rywala.

osiągnęła sukces w postaci awansu do 1/8 finału pierwszy raz od 36 lat. zdawał sobie sprawę, że  będzie faworytem tego spotkania i zadanie nie będzie łatwe, jednak nie mieli zamiaru składać broni. Francuzi przegrali ostatnie spotkanie w grupie z Tunezją, ale Didier Deschamps wystawił w tamtym meczu rezerwowy skład. Na mecz z Polską wrócił do ekipy ze zwycięskich spotkań z Australią i Danią.

Skład reprezentacji Francji (1-4-3-3): Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, Hernandez – Tchouameni, Griezmann, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe. Trener: Didier Deschamps.

Skład reprezentacji Polski (1-4-3-3): Szczęsny – Cash, Glik, Kiwior, Bereszyński – Krychowiak, Szymański, Zieliński – Kamiński, Lewandowski, Frankowski. Trener: Czesław Michniewicz.

Sędzią spotkania był Wenezuelczyk, Jesus Valenzuela.

Mundial 2022. Pierwsza połowa spotkania Francja – Polska

Początek spotkania nie porywał, a przy piłce częściej utrzymywali się Francuzi. Polacy bardzo szybko przeszli do gry ofensywnej i wyprowadzili kilka ataków. Przez pierwsze 15. minut to Les Bleus częściej utrzymywali się przy piłce i próbowali zagrażać bramce Wojciecha Szczęsnego.

W 21. minucie Robert Lewandowski oddał pierwszy strzał na bramkę Trójkolorowych. Bardzo dobrze z prawej strony boiska sprawował się Matty Cash, który skutecznie stawiał czoła Kylianowi Mbappe. Kolejne minuty należały do Biało-Czerwonych, którzy ruszyli odważniej do przodu i wywalczyli kilka stałych fragmentów gry.

Najgroźniejsza sytuacja dla naszej kadry wydarzyła się w 38. minucie, kiedy to Piotr Zieliński otrzymał piłkę w polu karnym, wstrzeloną przez Bartosza Bereszyńskiego. Pomocnik naszej kadry uderzył mocno prosto w Hugo Llorisa. Jakub Kamiński nie zdołał dobić piłki, jednak było bardzo blisko.

Choć Polacy doskonale sprawowali się w pierwszej połowie, to Francuzi wyprowadzili pierwszy cios. Tuż przed końcem pierwszej połowy Olivier Giroud urwał się Jakubowi Kiwiorowi i strzałem po ziemi pokonał Wojciecha Szczęsnego, dając Trójkolorowym prowadzenie. Polacy próbowali odpowiedzieć, ale Lloris był bardzo dobrze dysponowany. Po dwóch doliczonych minutach piłkarze zeszli na przerwę.

Mundial 2022. Druga połowa spotkania Francja – Polska

Kilkadziesiąt sekund po rozpoczęciu drugiej połowy Bartosz Bereszyński zobaczył żółtą kartkę za faul na Ousmane Dembele. Reprezentacja Polski skutecznie powstrzymywała ataki Les Bleus. Kilkukrotnie Biało-Czerwoni wyprowadzili ataki, ale żadnego nie zakończyli strzałem.

W 64. minucie Czesław Michniewicz wprowadził na boisko Arkadiusza Milika w miejsce Sebastiana Szymańskiego. Tak samo postąpił Didier Deschamps. Zdjął z boska mającego na koncie żółtą kartkę Aureliena Tchouameniego, a na murawie zameldował się Youssouf Fofana. Polacy regularnie reagowali na grę Francuzów, ale nie mieli wiele okazji do zdobycia bramki.

15 minut przed upływem regulaminowego czasu gry Kylian Mbappe skorzystał z fatalnego ustawienia naszych defensorów i umieścił piłkę w siatce potężnym strzałem. Wojciech Szczęsny nie miał szans z tym uderzeniem. Z boiska zeszli Dembele i Giroud, a zameldowali się na nim Coman i Thuram.

Przez dłuższy czas Francuzi próbowali utrzymywać piłkę w posiadaniu, ale Polacy byli nieustępliwi. Co chwila udawało się ją przejmować, ale przez niedokładne podania Biało-Czerwoni notowali kolejne straty. Na boisku pojawili się jeszcze Kamil Grosicki i Jan Bednarek, którzy zmienili Przemysława Frankowskiego i Jakuba Kiwiora. W 90. minucie Kylian Mbappe dobił Biało-Czerwonych golem na 0:3. Sędzia doliczył 5 minut, a po chwili Polacy wywalczyli rzut karny. Robert Lewandowski pokonał Llorisa po powtórce i arbiter zakończył spotkanie. Polska odpadła z mundialu.