Reprezentacja Japonii w piłce nożnej — podstawowe informacje
Reprezentacja Japonii w piłce nożnej mężczyzn nosi przydomek „Samurai burū” („Niebiescy Samurajowie”), chociaż bywa również nazywana przez media oraz kibiców „Sakkā Nippon Daihyō”, „Nippon Daihyō” czy „Daihyō”. Związek, do którego należy drużyna, to natomiast Nihon Sakkā Kyōkai. Reprezentacja dołączyła do FIFA w maju 1929 roku.
Zespół występuje w niebiesko-granatowych strojach z czerwonymi akcentami na domowych stadionach oraz w biało-czerwonych barwach podczas spotkań poza granicami kraju. Aktualny trener japońskiej reprezentacji to Hajime Moriyasu, a kapitan — Maya Yoshida. Niebiescy Samurajowie są obecnie jedną z najbardziej utytułowanych drużyn na azjatyckim kontynencie.
Japończycy odegrali swój pierwszy mecz na arenie międzynarodowej podczas Mistrzostw Dalekiego Wschodu w 1917 roku w Tokio, jednak za datę powstania „prawdziwej”, oficjalnej kadry uznaje się rok 1930. Zespół walczył wówczas z Chinami o pierwsze miejsce podczas wspomnianych już rozgrywek (drużyny ostatecznie zremisowały).
Reprezentacja Japonii na Mistrzostwach Świata
Japończycy wzięli udział w sześciu Mistrzostwach Świata — trzykrotnie dotarli do 1/8 finału i tyle samo razy odpadli po fazie grupowej. Co więcej, drużyna nie zakwalifikowała się aż do dziewięciu edycji rozgrywek i wystąpiła na swoim pierwszym mundialu dopiero w 1998 roku. Warto również dodać, że Japonia była gospodarzem MŚ w 2002 roku.
Mistrzostwa Świata w 1998 roku nie były zbyt szczęśliwe dla Niebieskich Samurajów, ponieważ drużyna odpadła po zakończeniu fazy grupowej. Kadra przegrała z reprezentacją Argentyny, Chorwacji i Jamajki. Wyniki w kolejnych turniejach przeplatały się ze sobą — drużyna doszła później do 1/8 finału, aby powrócić do pierwotnego rezultatu w rozgrywkach w 2006 roku. Sytuacja Niebieskich Samurajów na Mistrzostwach Świata wygląda więc następująco:
- 1998 — faza grupowa,
- 2002 — 1/8 finału,
- 2006 — faza grupowa,
- 2010 — 1/8 finału,
- 2014 — faza grupowa,
- 2018 — 1/8 finału.
Reprezentacja Japonii w walce o Puchar Azji
Japonia wystąpiła na dziewięciu turniejach o Puchar Azji (dwukrotnie nie zakwalifikowała się i trzykrotnie nie wzięła udziału w rozgrywkach). Co więcej, reprezentacja cztery razy odniosła zwycięstwo w walce o złoto (w 1992, 2000, 2004 i 2011), natomiast turnieje w 2007 i 2019 roku zakończyła na czwartym oraz drugim miejscu. Oto wszystkie osiągnięcia japońskiej ekipy:
- 1988 — faza grupowa,
- 1992 — mistrzostwo,
- 1996 — ćwierćfinał,
- 2000 — mistrzostwo,
- 2004 — mistrzostwo,
- 2007 — czwarte miejsce,
- 2011 — mistrzostwo,
- 2015 — ćwierćfinał,
- 2019 — drugie miejsce.
Drużyna zadebiutowała na turnieju w 1998 roku, jednak nie zdobyła ani jednej bramki i zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie. Kadra najpierw odniosła bezbramkowy remis w spotkaniu z reprezentacją Iranu, a następnie przegrała z Koreą Południową (0:2). Co więcej, w końcowym, trzecim meczu oddała zwycięstwo Zjednoczonym Emiratom Arabskim (0:1).
Los reprezentacji odmienił się jednak podczas rozgrywek w 1992 roku. Niebiescy Samurajowie wygrali turniej, pokonując Arabię Saudyjską w finale (1:0). Niestety, następne zawody w 1996 roku zakończyły się jedynie na ćwierćfinale. Sytuacja ponownie się zmieniła cztery lata później, kiedy drużyna zdobyła mistrzostwo, zwyciężając z Arabią Saudyjską za pomocą jednego gola.
Kolejna rywalizacja o Puchar Azji także zakończyła się wygraną japońskiej reprezentacji, która rozgromiła Chiny podczas finału (3:1). Rozgrywki w 2007 roku stanęły natomiast pod znakiem czwartego miejsca dla Japończyków. Zespół przegrał tym razem po rzutach karnych w meczu o trzecie miejsce z reprezentacją Korei Południowej (6:5).
Dobra passa powróciła w turnieju w 2011 roku, kiedy Japonia pokonała Australię (1:0) w finałowym meczu i znów odzyskała mistrzostwo. Niestety, cztery lata później doszła tylko do ćwierćfinału, przegrywając ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przez rzuty karne (4:5).
Rywalizacje o Puchar Azji, które odbyły się w 2019 roku, zakończyły się natomiast na drugim miejscu dla japońskich piłkarzy. Reprezentacja Kataru pokonała wówczas Niebieskich Samurajów 3:1, zdobywając zarazem pierwszy tytuł w swojej historii.
Reprezentacja Japonii na turniejach o Puchar Konfederacji
Japończycy wystąpili na pięciu turniejach o Puchar Konfederacji. Drużyna czterokrotnie nie wyszła z fazy grupowej — wyróżniła się jedynie na rozgrywkach w 2001 roku, kiedy zajęła drugie miejsce w rywalizacji, będąc jednocześnie gospodarzem mistrzostw. Co więcej, reprezentacja czterokrotnie nie zakwalifikowała się do turnieju i raz nie wzięła w nim udziału.
Niebiescy Samurajowie po raz pierwszy awansowali w eliminacjach do rozgrywek w 1995 roku, jednak pozostali w grupie. Japonia zaskoczyła kibiców dopiero w turnieju w 2001, kiedy zajęła drugie miejsce po dwukrotnym niezakwalifikowaniu się w poprzednich edycjach rywalizacji. Drużyna walczyła wówczas w ostatnim meczu z reprezentacją Francji, z którą przegrała 1:0.
Kolejne turnieje, w jakich brali udział japońscy piłkarze, odbyły się w 2003, 2005 oraz 2013 roku. Niestety, wszystkie rozgrywki zostały zakończone przez drużynę po fazie grupowej.