Ogromne zmiany w rankingu FIVB po Lidze Narodów. Jak wygląda sytuacja Polek?

Ogromne zmiany w rankingu FIVB po Lidze Narodów. Jak wygląda sytuacja Polek?

Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski Źródło:Newspix.pl / ZUMA
Tuż po zakończeniu się finałów kobiecej Ligi Narodów 2023 FIVB zaktualizowała światowy ranking reprezentacji. W pierwszej dziesiątce doszło do sporych przetasowań. Wiemy, jak wygląda sytuacja polskich siatkarek.

Tegoroczna edycja Ligi Narodów 2023 dobiegła końca. W finale Turczynki pokonały reprezentację Chin 3:1 i tym samym zapewniły sobie złoty medal. W spotkaniu o brąz między Polkami i Amerykankami, górą były podopieczne Stefano Lavariniego, które w tie-breaku pokonały mistrzynie olimpijskie i tym samym zdobyły pierwszy od 55 lat medal na światowej imprezie.

Ranking FIVB po Lidze Narodów 2023

Statystyki poszczególnych siatkarek mogą powalić na kolana, bo Magdalena Stysiak z dorobkiem 298 „oczek” była najlepiej punktującą zawodniczką w VNL oraz zajęła drugą lokatę w rankingu najlepiej atakujących. Ponadto najlepiej blokującą zawodniczką była Agnieszka Korneluk (48 razy), Maria Stenzel została drugą najlepiej broniącą – 175 podbić, a Martyna Łukasik uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu przyjmujących. Żeby tego było mało, to ta ostatnia znalazła się w drużynie marzeń tegorocznej edycji Ligi Narodów.

Po zakończeniu turnieju FIVB zaktualizowała światowy ranking siatkarek. Na pierwsze miejsce awansowała reprezentacja Turcji (365,64), która wyprzedziła Stany Zjednoczone (358,45). Na najniższym stopniu podium utrzymały Włoszki z dorobkiem 354,41 pkt.

Chinki (345,20), które dotychczas były czwarte zanotowały spadek na szóstą pozycję, a wyprzedziły ich Brazylijki (346,21) i Serbki (345,74). Na siódmym miejscu plasują się Polki (315,30) ze stratą 29,9 „oczek” do Chinek. Pierwszą dziesiątkę zamykają Japonki – 304,27 pkt, Dominikanki – 269,41 oraz Holenderki – 258,44.