Igrzyska w Pekinie dobiegły końca. Polacy daleko w klasyfikacji medalowej

Igrzyska w Pekinie dobiegły końca. Polacy daleko w klasyfikacji medalowej

Manuel Fettner, Ryoyu Kobayashi i Dawid Kubacki
Manuel Fettner, Ryoyu Kobayashi i Dawid KubackiŹródło:Newspix.pl / AFLO
Reprezentacja Polski wróci z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 z jednym medalem, wywalczonym przez Dawida Kubackiego. Krążek zdobyty przez skoczka sprawił, że Biało-Czerwoni nie zajęli ostatniego miejsca w klasyfikacji medalowej, chociaż do światowej czołówki wiele im zabrakło.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były dla Polaków wyjątkowo nieudane. Biało-Czerwoni zdobyli tylko jeden brązowy medal wywalczony przez Dawida Kubackiego na skoczni normalnej. To nieco skromniejszy dorobek niż ten z Pjongczangu (złoto Kamila Stocha i brąz skoczków w konkursie) i o wiele słabszy występ od tego w Soczi, skąd reprezentanci naszego kraju przywieźli aż sześć krążków, w tym cztery złote. To daje nam 27. miejsce w klasyfikacji medalowej na 91 zgłoszonych reprezentacji.

Pekin 2022. Norwegia zdominowała igrzyska olimpijskie

Klasyfikację medalową tegorocznych igrzysk wygrali Norwegowie, którzy wywalczyli aż 16 złotych medali. Duża w tym zasługa Therese Johaug, która przywiezie z Pekinu trzy wywalczone indywidualnie krążki z najcenniejszego kruszcu.

Świetnie spisali się także Marte Olsbu Roeiseland (dwa indywidualne złota w biathlonie) oraz Johannes Thingnes Boe, który podobnie jak Roeiseland, jest podwójnym indywidualnym mistrzem olimpijskim w biathlonie. Wspomniana dwójka wywalczyła jeszcze złoto w biegu sztafet mieszanych, a Boe do tego dorobku dorzucił triumf w sztafecie mężczyzn.

Pekin 2022. Klasyfikacja medalowa igrzysk

1. Norwegia – 37 medali (16 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych)
  2. Niemcy – 27 medali (12 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych)
  3. Chiny – 15 medali (9 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe)
  4. Stany Zjednoczone – 25 medali (8 złotych, 10 srebrnych i 7 brązowych)
  5. Szwecja – 18 medali (8 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych)
  6. Holandia – 17 medali (8 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe)
  7. Austria – 18 medali (7 złotych, 7 srebrnych i 4 brązowe)
  8. Szwajcaria – 14 medali (7 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych)
  9. Rosyjski Komitet Olimpijski – 32 medale (6 złotych, 12 srebrnych i 12 brązowych)
  10. Francja – 14 medali (5 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe)